featured

Bakan Mehmet Şimşek’ten fahiş kira ve ev fiyatlarına çözüm

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, fahiş kira ve ev fiyatlarındaki artışı önlemek için kalıcı çözümler üzerinde çalışacaklarını açıkladı. Bakan Şimşek, “Konut arzını artırarak, deprem kaynaklı konut kayıplarını telafi etmek için yeni sosyal konut projelerini geliştireceğiz ve dar gelirli vatandaşların konut erişimini artıracağız” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonla mücadele ve yükselen kira ile ev fiyatlarına karşı atılacak kalıcı adımları duyurdu.

Şimşek’in açıklamaları şu şekilde:

“Tüketiciyi mağdur eden ve piyasa rekabetini bozan yüksek kira artışları gibi sorunlar zaman zaman karşımıza çıkabilir ve hükümet olarak bu tür sorunlara müdahale ediyoruz. Kira artışlarının yüzde 25’i aşmaması ve kira anlaşmazlıklarının arabulucuya götürülmesi gibi geçici önlemler alıyoruz. Bu önlemler, piyasanın normal işleyişine dönmesini ve vatandaşlarımızı korumayı amaçlıyor.

Orta vadede enflasyonla mücadele ve yüksek kira artışlarını önlemek için konut arzını artıracağız, depreme dayalı konut kayıplarını telafi etmek için yeni sosyal konut projeleri geliştireceğiz ve dar gelirli vatandaşların konut erişimini artıracağız.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME, YATIRIM VE İSTİHDAMI ARTIRMAKLA MÜMKÜN”

Vatandaşlarımızın refahını artırmak için sürdürülebilir büyüme, yatırım ve istihdamı artırmak gerekmektedir.

Yatırım ve istihdam artışı için öngörülebilirlik, güven ve makro finansal istikrarın varlığı önemlidir. Bu nedenle fiyat istikrarı, finansal istikrar, cari denge ve bütçe disiplini gibi önlemleri aldık.

Ayrıca kamu harcamalarını düzenleyerek ve tasarrufu artırarak bütçe dengesini uluslararası standartlara getireceğiz. Kamu tasarrufu artışı aynı zamanda cari dengeyi destekleyecektir.

Para politikasında da rasyonelleşme adımları atıldı.

Parasal politika, seçici kredi politikaları ve sıkılaştırmalarla güçlendirildi. Aynı zamanda Türk lirasının ve uluslararası rezervlerin güçlendirilmesine yönelik önlemler aldık.

Katma değeri artıracak ve verimliliği artıracak yapısal reformları Orta Vadeli Programımızda açıkladık.

Tüm bu politikaların uygulanmasıyla mal ve hizmet piyasalarında denge sağlanacak, finansal piyasalarda istikrar sağlanacak ve enflasyonun düşeceğine inanıyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Mehmet Şimşek’ten fahiş kira ve ev fiyatlarına çözüm
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!