featured

#DNISI DİNAMİK ISI MAKİNA YALITIM MALZEMELERİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş. 03/2022 Temel Analiz

1991 yılında İzmir’de kurulan Dinamik Isı Yalıtım, ambalaj ve plastik sanayi başta olmak üzere 22 farklı sektöre polietilen ve polistiren bazlı köpük ürün çözümleri tasarlayıp, geliştirip ve üretiyor. İzmir Tire’de yer alan 35 bin metrekarelik tesislerinde ürettiği ürünlerin, inşaat ve tesisat yalıtımı, ambalaj, iklimlendirme, otomotiv, mobilya, ayakkabı ve çanta, spor, sağlık ve eğlence gibi çeşitli sektörlere yurt içi ve yurt dışında satışını gerçekleştiriyor.

Firma, 2004 yılında Elastomerik Kauçuk Köpüğü yalıtım ürünlerinin ithalatına başlayarak HVAC pazarına yeni bir açılım getirdi.

2005 yılında ISOPIPE markalı ultraviyole dayanımlı Kauçuk Köpüğü ürünleri, 2006 yılında mineral yünler konusunda dünya devi olan bir üretici firma ile yaptığı distribütörlük anlaşması ile taş yünü ürünleri bünyesine katarak ürün çeşidini zenginleştirdi.

Aynı yıl DYNAFLEX markası ile polietilen köpük ürünlerde ihracata başladı.

Halen birçok ülkeye ihracat yapmakta olan firmanın bu çabası 2008 yılında Ege Bölge Sanayi Odası tarafından “İhracatta En Yüksek Artış Gerçekleştiren Firma” ödülü verilerek tescillendi.

Firma, üretime başladığının birinci yılında tarafsız kalite sistem belgelendirme kuruluşu Bureau Veritas tarafından da onaylanarak 2005 yılında ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistem sertifikası taşımaya hak kazandı.

2010 yılında ISO 9001:2008 versiyonuna göre yeniden güncellendi.

2006 yılında Climaflex ürünlerde 2. üretim hattını devreye alarak polietilen ürünlerde üretim kapasitesini iki katına çıkardı ve geliştirdiği özel tasarım polietilen ambalaj profili ürünleri DYNAPROFİL markası ile mobilya, elektronik, makine vs. ambalajında kullanılmak üzere pazara sundu.

#DNISI DİNAMİK ISI MAKİNA YALITIM MALZEMELERİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş. 03/2022 Temel Analiz 1

2007 yılında lojistik depolama kapasitesini iki katına çıkararak, 2600 m2 kapalı alana sahip fabrika deposunu inşa etti.

Yine 2007 yılında DYNAAKUSTİK markası ile de yanmaz akustik köpük ürünlerini pazara sundu ve yaptığı yatırımlarla HVAC Bantlarıyla ilgili laminasyon ve dilimleme ekipmanlarını devreye alarak HVAC sektöründe kullanılan çok amaçlı bant çeşitlerini DYNATAPE markası ile üretmeye başladı.

2008 yılında DYNAFLEX RUBBER markası ile Elastomerik Kauçuk Köpüğü pazarına kendi ürünlerini sürerek tesisat yalıtımı konusundaki ürün gamını tamamladı.

Sektör ihtiyaçlarını gözeterek klasik ürünler yerine, birçok farklı ortam ve konfor koşullarına uygun mühendislik çözümleri ile bu koşullara ürünleri de geliştiren firma,  Alüminyum Folyo Kaplı DYNAFLEX- AL, 300 mikron veya 405 Mikron PVC+ Alüminyum Folyo Kaplı DYNAFLEX PVC AL – CLAD ile Kompozit Film + Alüminyum Film kaplı DYNAFLEX AL- PLUS isimli ürünlerini Tire’deki tesislerinde üreterek pazara yeni bir açılım getirdi.

#DNISI DİNAMİK ISI MAKİNA YALITIM MALZEMELERİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş. 03/2022 Temel Analiz 2

2009 yılında zemin ve duvar yalıtımında 3 mm ila 10 mm kalınlıklar arasında kullanılan Polistren Köpük yatırımına başlayan firma, bu yatırımını da 2010 yılı Şubat ayında tamamlayarak yine kendi markası olan DYNAFOAM isimli yalıtım köpüklerini geniş ürün gamı ile pazara sundu.

2009 yılında otomotiv, elektronik, beyaz ve kahverengi eşya, küçük ev aletleri, mobilya gibi sektörlerde faaliyet gösteren birçok sanayi tesisinin sızdırmazlık contası, yapışkanlı endüstriyel bant, EPDM, EVA XPE, Pe ve Kauçuk Kökenli teknik köpük ürünlerine olan ihtiyacı görerek bu ürünleri üretebilmek için laminasyon, dilimleme, kesme vb. işlerini inşa ettiği 2500 m2 alana kurulu yeni tesise taşıyarak kapalı üretim alanlarını toplam 9000 m2’ye çıkarmıştır.

#DNISI DİNAMİK ISI MAKİNA YALITIM MALZEMELERİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş. 03/2022 Temel Analiz 3

2010 yılında yeni bir yatırım kararı daha alarak 10.000 m2 açık alan üzerinde, 5.000 m2 kapalı alana sahip tesiste üretim yapacak olan DYNAFOAM BOARD markalı XPS mantolama ve ısı yalıtım ürünleri için yeni bir fabrika inşaatına başladı.

Gelişmeyi ve büyümeyi üreterek büyüme olarak algılayan firmanın bu iradesi sonucu, ülkemizin en yeni ve modern tesislerinden biri olacak olan 5000 m2 kapalı alana kurulu tesislerde üretilen XPS Isı Yalıtım ürünleri tüm ürün gamı ile 2011 Haziran ayından itibaren DYNAFOAM BOARD markası ile pazara sunulmuştur.

#DNISI DİNAMİK ISI MAKİNA YALITIM MALZEMELERİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş. 03/2022 Temel Analiz 4

Özellikle, endüstriyel yapı, mobilya, elektronik vs. gibi birçok sektörün ihtiyacı olan teknik köpük ve ambalaj ürünlerini müşteri isteği ve ürün gerekliliklerine göre tasarlayan firma, 2012 yılında, Die Cut, Gezer Kafa Pres, Dilimleme ve Ebatlama Makinaları gibi makine parkuruna kattığı yeni kattığı yatırımlarına ara vermeden devam etmekte olup gelecek yıllarda yeni ürünlerini de ülkemize kazandırmaya kararlıdır.

2014 ve 2015 yılında yaptığı yatırımlar ile PE üretim tesisindeki üretim kapasitesini yıllık 5000 tona çıkardı ve ülkemizde, tek katta 25 mm kalınlığa kadar Polietilen levha üretimi yapabilen yegâne firma haline geldi.

2015 Yılında ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi, ISO14001 Çevre Yönetim Sistemi belgelendirmelerinden sonra, OHSAS 18001, İşçi sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sisteminde de kurarak Entegre Yönetim Sistemine geçti.

2015 Yılında XPS üretim hattında yaptığı revizyon ile XPS üretim kapasitesini %20 arttırarak, yıllık 130000 m3 kapasiteye ulaştı. 2016 yılında yaptığı yeni PE üretim hattı yatırımı ile mobilya, koltuk, kanepe imalatlarında yoğun olarak kullanılan yüksek yoğunluklu döşeme fitilini Dyna Profil EDGE markası ile neredeyse tamamı yurt dışından ithal edilen ürünlerin, üretimine başlandı.

#DNISI DİNAMİK ISI MAKİNA YALITIM MALZEMELERİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş. 03/2022 Temel Analiz 5

Ulaştığı bilgi birikimi sayesinde kendi üretim makinelerini tasarlayıp, ürettirme kabiliyetine ulaşan Dinamik 2016 yılı sonunda 2. XPS hattı kurulumu kararı alarak yatırıma start verdi. Bu yatırımı 2017 yılı Haziran ayında tamamlayan Dinamik, 75 cm eninde levha üretebilme kabiliyetine sahip olan bu hat ile plastik kapı, sandviç panel üretimi gibi farklı sektörlere de hizmet edecek olup, XPS üretim kapasitesini yıllık 250.000 m3’e ulaştırdı.

İhtiyaçlara uygun ürün geliştirmeyi, gelişimin bir parçası olarak gören Dinamik, 2017 yılı içinde yaptığı yatırımlarla soğuk zincir taşımacılığında gıda ürünlerinin güvenle kullanıcısına ulaşmasını sağlamak için frigofirik kasaların yalıtımına yönelik DYNAFOAM FRİGO, Dekoratif tuğla ile kaplanan binaların yalıtımı için, DYNAFOAM BRİCK, Kiremit Çatıların güvenli yalıtımı için, DYNAFOAM X-TİLE, Plastik Kapı imalatında kullanılan Sandoviç panellerin iç dolgusunda kullanılmak üzere DYNAFOAM PANEL markaları ile özel tasarım XPS ürünlerini piyasaya sürmüştür.

2017 yılı Eylül ayında yeni bir yatırım kararı alan Dinamik Isı A.Ş.; İnşaat Sanayi, Otomotiv Sanayi, Deri Sanayi, Elektronik Sanayi gibi birçok sektörde yaygın kullanım alanı olan Çapraz Bağlı (Crosslink) Polietilen Köpük Levha üretimini planlamış ve 2018 yılı Ekim ayında deneme üretimlerine başlamış, 2019 başından itibaren düzenli üretime başlamıştır. 7000 m2 kapalı alanda faaliyet gösteren bu tesiste, özellikle yapılarda darbe sesine karşı, ses yalıtımı yapacak ve Otomotiv, Beyaz Eşya, Elektronik vb. sektörlerde yoğun kullanımı olan sızdırmazlık ve ses yalıtımı amaçlı üretilen DYNAFOAM XPE Çapraz Bağlı Polietilen Köpük levhalar, son teknoloji ile üretilmekte olup, askeri mat, plates ve yoga minderi, dağcılık matı, yüzme yardımcı köpükleri, sızdırmazlık contaları gibi birçok alanda kullanılmakta olup bu konudaki önemli bir boşluğu doldurmaktadır.

– Dinamik 2010 yılında kendisine 2020 yılına kadar Borsa İstanbul’da Halka açık bir şirket olmayı hedef olarak koydu ve 2020 Ağustos ayında bu hedefine ulaşarak, Eylül başından itibaren, hisselerinin % 35,22’si, DNISI kodu ile işlem görmektedir. SPK’nın verdiği izinle ek satış yaparak borsadaki hisse oranını %40,47’ye yükseltmiştir.

2004 yılından beri sürdürdüğü yatırım hamlelerini; 29 yıllık geçmişine güvenerek hisselerini alan 175.971 adet yerli ve yabancı yatırımcı ortağının verdiği güven, maddi manevi destek ile, halka arz edilirken izahname setinde de belirttiği üzere önümüzdeki yıllarda yapacağı yeni yatırımlarla devam ettirme kararlılığındadır.

Ülkemizin saygın üreticilerinin İzmir Ana Bayiliğini’de yapmakta olan firmamız, özellikle domestik fanlar, kanal fanları, flex kanallar, hvac kanal aksesuarları, havalandırma flanşları gibi ürünleri uzun zamandır bünyesinde bulunduran firmamız, fiyat listesi içerisinde göreceğiniz gibi, özellikle hava kanalı flanşı, flex kanallar, sığınak havalandırma ve duman tahliye fanlarını da stoklu çalışmaya başlayarak havalandırma alanındaki ürün portföyünü genişletmiştir.

Ayrıca, yalıtım ve havalandırma malzemeleri konusunda, Türkiye’nin saygın üreticilerinin bayisi olarak da hizmet veren firmanın ürün portföyünde 4.000’in üzerinde malzeme kalemi bulunmaktadır.

Firma, bugün Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde 21.016 m2’si kapalı, 13.984 m2’si açık alanda kurulu modern üretim tesislerine sahip bir üretici olarak sizlerin ve ülkemizin büyümesine paralel şekilde gelişen ve büyüyen yapısını kararlılıkla sürdürecek ve ülkemiz için üretmeye devam edecektir.

Neden Dinamilk Isı;

 • 30 yıllık tecrübe,
 • Üretici olmanın getirdiği avantaj,
 • Halka açık bir şirket olması ve şeffaf, denetlenebilir, güvenilir, dürüst yaklaşım,
 • Kurumsal yönetim ilkelerine sahip,
 • Şirkete ortak olan 175.971 yatırımcının verdiği sorumluluk,
 • Tüm ürünlerde en üst seviyede sertifikasyon,
 • Pazarladığı ürünlerde, dünyanın en iyileri ile çalışma avantajı,
 • Teknik bilgi ve destek,
 • Detay üretimi,
 • Yarısı kendi üretimi olan 4.000′ i aşkın malzeme kalemi,
 • Uygulama deneyimi,
 • Stoktan malzeme teslimi,
 • ISO 14001 Sertifikası ile çevreye duyarlı,
 • OHSAS 18001 Sertifikası ile çalışanlarına duyarlı bir şirkettir

BIST Ana Pazarda #DNISI koduyla işlem görmektedir.

#DNISI DİNAMİK ISI MAKİNA YALITIM MALZEMELERİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş. 03/2022 Temel Analiz 6

Şirketin Bağlı Ortaklığı ve İştiraki Bulunmamaktadır.

#DNISI DİNAMİK ISI MAKİNA YALITIM MALZEMELERİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş. 03/2022 Temel Analiz 7
 • Öz kaynak kullanımı makul.
 • Dış kaynak kullanımı makul ama dengesiz dağılmış.
#DNISI DİNAMİK ISI MAKİNA YALITIM MALZEMELERİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş. 03/2022 Temel Analiz 8
 • Hisse fiyatı pahalı değil.
 • Rasyoları vasat.
 • Oran analizleri sektörüne baz vasat.
 • Borçluluk kabul edilebilir seviyede güvenli bölgede.
 • Endeksle hareket ediyor.
 • Karlılık makul.
 • Büyüme makul.
#DNISI DİNAMİK ISI MAKİNA YALITIM MALZEMELERİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş. 03/2022 Temel Analiz 9

Bilanço yorum   :

 • Firma 2022’de %197 bedelsiz pay dağıtımı için SPK’ya başvuru yaptı onay bekliyor.
 • Dönen varlıklarını geçen yılın aynı dönemine göre %65 arttırmış, rakam 65 milyon TL.
 • Nakit değerlerini (-) 5  milyon TL düşürmüş.
 • Ticari alacakları %70 artmış, 16 milyon TL.
 • Stoklarını %95 arttırmış, rakam 11 milyon TL.
 • Peşin ödenmiş giderlerini 14 milyon TL arttırmış.
 • Finansal yatırımı %200 artmış, rakam 30 milyon TL.
 • Duran varlıklarını geçen yılın aynı dönemine göre %310 arttırmış, rakam 83 milyon TL.
 • Duran varlık alımı yapılmış, rakam 45 milyon TL.
 • Yeniden değerleme yapılmış, 38 milyon TL yazmış aktiflerine.
 • Kısa vadeli yükümlülükleri geçen yılın aynı dönemine göre %320 artmış, rakam 67 milyon TL.
 • 60 milyon TL kısa vadeli borç kullanılmış.
 • Ticari borçları %90 artmış, rakam 7 milyon TL.
 • Uzun vadeli yükümlülükleri geçen yılın aynı dönemine göre %135 artmış rakam 10 milyon TL.
 • Uzun vadeli borçları 7 milyon TL artmış.
 • Ertelenmiş vergi varlıkları 1,5 milyon TL artmış.
 • Çalışanlara sağlana faydalar 1 milyon TL artmış.
 • Firmanın toplam varlıklarındaki artış geçen yılın aynı dönemine göre %110 artmış, rakam 148 milyon TL, firmanın kaynak kullanımında ki artış ise 77 milyon TL’dir, dolayısıyla firma 71 milyon TL büyümüştür, bu büyümenin 38 milyon TL’si değerlemeden gelmektedir, firma 33 milyon TL Reel büyüme göstermiştir.
 • Firmanın satışları, brüt karları ve esas faaliyet karları geçen yılın aynı dönemine göre %200-2000 aralığında artmış, firmanın dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %120 artarak 10 milyon TL olarak gerçekleşmiş.
 • Öz kaynaklarını geçen yılın aynı dönemine göre %70 arttırmış, 71 milyon TL büyüme sağlamış.
 • Kambiyo kasası artı pozisyonda.
 • Nakit akışı olumlu.

Sonuç   :

 • Firma 2022’de bedelsiz pay dağıtımı için başvurmuş onay bekliyor.
 • Firmanın mali verilerinde bir sorun yok, karlılık noktasında ve büyüme hususunda da bir ivme kazanmışlar, karlılığın çok daha iyi olması lazım.
 • Firmanın büyüyen bir sektörü var, özellikle enerji maliyetlerinin artmasıyla yalıtım sektörü ayrı bir önem kazanmıştır.
 • Firmanın büyüyen Pazar payı, karlılıktaki ve büyümedeki trendinin sağlıklı bir şekilde ilerleyeceğini düşünüyorum.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlanmayabilir.

Servet KÖKÇÜ

#DNISI DİNAMİK ISI MAKİNA YALITIM MALZEMELERİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş. 03/2022 Temel Analiz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!