featured
  1. Haberler
  2. Emlak
  3. Kiralarda tavan zam oranı açıklandı

Kiralarda tavan zam oranı açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayı enflasyon verilerini kamuoyuyla paylaştı. TÜİK’in ağustos ayı enflasyon raporunun ardından, iş yeri kiralarında uygulanacak olan tavan zam oranları da on iki aylık ortalamalara göre belirlendi.

TÜİK verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), yıllık bazda %58,94 artış gösterirken, aylık enflasyon ise %9,09 olarak kaydedildi. Bu çerçevede, iş yeri kiralarında uygulanacak tavan zam oranı belirlenmiş oldu.

İş yeri sahiplerini yakından ilgilendiren kira zamlarının tavan oranları da açıklandı. On iki aylık ortalama baz alındığında, ağustos ayında iş yeri kira zammı oranı %56,28 olarak belirlendi. Eylül ayında iş yerlerinde uygulanacak tavan zam oranı da aynı şekilde %56,28 olarak belirlendi.

Bu oranlar, ocak ayında gördüğü %72,45’lik zirveden başlayarak, şubat ayında %71,83’e, mart ayında %70,20’ye, nisan ayında %67,20’ye, mayıs ayında %63,72’ye, haziran ayında %59,95’e ve temmuz ayında %57,45’e düşüş gösterdi.

Konut kiraları için ise 1 Temmuz’da sona eren %25’lik tavan zam uygulamasının devam edeceği açıklandı. Bu uygulama, 2 Temmuz 2024 tarihine kadar sürecek.

Kiralarda tavan zam oranı açıklandı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!