featured

Yapı ruhsatları üçüncü çeyrekte arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023’ün Temmuz-Eylül dönemine ait Yapı İzin İstatistiklerini açıkladı.

Üçüncü çeyrekte yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %21,7 artış gösterdi. Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarına göre, 2023 yılı III. çeyreğinde bina sayısı %24,9, daire sayısı %35,0 ve yüzölçümü %21,7 arttı.

Toplam yüzölçümün %53,8’i konut alanı olarak kaydedildi. Bu dönemde belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının toplam yüzölçümü 39,1 milyon m² oldu; bu miktarın 21,0 milyon m²’si konut, 10,0 milyon m²’si konut dışı ve 8,1 milyon m²’si ise ortak kullanım alanı olarak belirlendi.

İki ve daha fazla daireli binalar, %64,7’lik yüzölçüm payıyla en fazla konut alanına sahip oldu. İkinci sırada ise 25,3 milyon m² ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar yer aldı, bunu 3,5 milyon m² ile bir daireli binalar takip etti.

Öte yandan, yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümü %14,0 azaldı. Belediyeler tarafından verilen bu izinler kapsamında, 2023 yılı III. çeyreğinde bina sayısı %13,7, daire sayısı %14,9 ve yüzölçümü %14,0 oranında düşüş gösterdi.

Toplam yüzölçümün %57,0’i konut alanı olarak belirlendi. Belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgelerinin toplam yüzölçümü 23,7 milyon m² olarak kaydedildi; bu miktarın 13,5 milyon m²’si konut, 5,1 milyon m²’si konut dışı ve 5,1 milyon m²’si ise ortak kullanım alanı olarak belirlendi.

İki ve daha fazla daireli binalar, %72,2’lik yüzölçüm payıyla en çok konut alanına sahip olurken, ikinci sıradaki bir daireli binaların yüzölçüm payı 1,5 milyon m² olarak gerçekleşti.

Yapı ruhsatları üçüncü çeyrekte arttı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!