featured

Süpriz temettü kararı açıklandı : Bu yıl 2.temettü yolda

Galata Wind Enerji A.Ş. (GWIND), 2023 yılına dair temettü kararını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) duyurdu. Şirket, bu yıl kâr payı dağıtmama kararı almıştır, böylece temettü vermeyen şirketler listesine katılmıştır. Şaşırtıcı bir şekilde, GWIND, elde ettiği net karı şirket sermayesini güçlendirmek amacıyla kullanma kararı almış ve kar payı dağıtmama yolunu tercih etmiştir. Bu karar, şirketin KAP açıklamasında ve hisse fiyatındaki yansımalarında detaylı bir şekilde ele alınmıştır.

Ayrıca, GWIND, hisse başına brüt 0,2314814 TL, net 0,2083332 TL nakit temettü avansı ödemesine karar verdiğini de bildirmiştir. Bu avans en geç 29 Aralık 2023 tarihine kadar dağıtılacaktır. Bu kararla birlikte temettü verimi, son hisse fiyatına göre %0,76 seviyesine çıkmıştır.

Şirket, daha önce bu yılın başında yatırımcılarına hisse başına 0,4627971 TL temettü ödemesi yapmıştı, bu nedenle 2023 yılı içinde ikinci bir temettü kararı almıştır.

Hisse fiyatına gelince, GWIND’in güncel fiyatı 26 TL’dir ve son 24 saatteki işlem hacmi 132.544.487,00 TL olarak kaydedilmiştir. Hisse fiyatı bugün %4,27 oranında düşüş göstermiştir ve haftalık kaybı %6,14’e ulaşmıştır. Aylık bazda ise kayıp %19 seviyesindedir. Ancak yıllık verilere bakıldığında, GALATA WIND ENERJI, son bir yıl içinde yatırımcısına %34,65 kazandırmıştır.

Galata Wind Enerji A.Ş., Türkiye merkezli bir yenilenebilir enerji şirketidir ve ana faaliyet alanları elektrik enerjisi üretimi ve satışını içermektedir. Şirket, 105 MW kurulu güce sahip Balıkesir-Şah rüzgar enerji santrali, 62.7 MW kurulu güce sahip Mersin-Mut rüzgar enerji santrali, 62.7 MW kurulu güce sahip Nursa-Nilüfer rüzgar enerji santrali, 9.4 MW kurulu güce sahip Çorum güneş enerji santrali ve 24.7 MW kurulu güce sahip Erzurum-Aziziye güneş enerji santrali gibi toplam beş yenilenebilir enerji santralini işletmektedir. Ayrıca, GWIND yenilenebilir enerji üretimi alanında AR-GE çalışmaları da yapmaktadır.

Süpriz temettü kararı açıklandı : Bu yıl 2.temettü yolda

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!