featured

23/06/2022 Altın fiyatları yatay seyrediyor

Altın, Fed Başkanı Jerome Powell’ın sert faiz yükselişlerinin ABD’de bir resesyona neden olabileceğini kabul etmesi sonrası yatırımcıların ekonomik küçülmeye yönelik büyüyen endişeleri değerlendirmesiyle yatay seyrediyor.

Güne 1.837 dolardan başlayan altın 1.834 dolar düzeyi etrafında denge kazandı.

Spot altın, yatırımcıların merkez bankaları tarafından fiyat baskılarını kontrol altına almak adına uygulanan sıkılaşma politikaları ve bu hamlelerin küresel büyüme üzerindeki etkilerini dikkate almasıyla ay boyunca dar bir bantta işlem gördü. Reel ABD tahvil getirileri de Çarşamba günü düştü.

FAİZ ARTIŞI OLACAK

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde gerçekleştirdiği konuşmada enflasyonun ABD ekonomisine eklemlenme riski olduğuna değinen ve “yumuşak iniş” gerçekleştirmenin çok zorlu olacağını ifade eden Powell yetkililerin faiz artışlarının uygun olacağını düşündüklerini sözlerine ekledi.

Powell Perşembe günü Temsilciler Meclisi’nde Mali Hizmetler Komisyonu önünde konuşma yapacak.

Federal Açık Piyasa Komitesi geçtiğimiz hafta faizleri 75 baz puan artırarak 1994’ten beri en büyük faiz artışını gerçekleştirmiş ve Başkan Powell bir sonraki toplantı için ikinci bir 75 baz puan ya da 50 baz puanlık bir artışın sinyalini vermişti.

Uzmanlar teknik göstergelerin altının yakın vadede 1.820 dolar düzeyine yakın bir taban görebileceğini ancak piyasanın orta vadede pozitif olduğunu ifade ediyor.

23/06/2022 Altın fiyatları yatay seyrediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!