featured
  1. Haberler
  2. Emlak
  3. Kira zam sınırı Temmuz’da bitiyor : Temmuz’da kira zammı nasıl hesaplanacak? Kira zammı ne kadar olacak?

Kira zam sınırı Temmuz’da bitiyor : Temmuz’da kira zammı nasıl hesaplanacak? Kira zammı ne kadar olacak?

Temmuz ayına yaklaşırken, ev sahipleri ve kiracılar kira zamlarına odaklandı. 1 Temmuz 2024 tarihinde sona erecek olan yüzde 25 kira zam sınırı, konut piyasasında belirleyici bir faktör haline geldi. Bu sınır, fahiş kira artışlarını önlemek amacıyla iki yıl önce uygulanmaya başlanmıştı.

Yeni düzenlemeye göre, kira artış oranı artık tüketici enflasyonu (TÜFE) baz alınarak belirlenecek. Kiracılar ve ev sahipleri, kira kontratlarını yeniledikleri zaman 12 aylık ortalama enflasyon rakamlarını dikkate alacaklar.

Temmuz ayının kira artış oranı, Haziran ayı enflasyon verilerine göre netleşecek. Örneğin, Mayıs ayında %62,51 olan 12 aylık enflasyon oranı, kiraların yeni belirlenecek zam miktarlarını gösteriyor. Bu çerçevede, örneğin 20.000 TL kira bedeli %62,51 oranında artışla 32.502 TL’ye yükselebilecek.

Yeni düzenleme ile ev sahipleri ve kiracılar arasında kira bedellerinin nasıl belirleneceği konusunda belirsizlikler devam ediyor. Haziran ayı enflasyon verilerinin 3 Temmuz 2024 tarihinde açıklanacak olması, kiracılar ve ev sahipleri için yeni kira bedeli hesaplama süreçlerini başlatmayı gerektiriyor.

Kira zam sınırı Temmuz’da bitiyor : Temmuz’da kira zammı nasıl hesaplanacak? Kira zammı ne kadar olacak?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!