featured

Kira sözleşmeleri artık e-devlet üzerinden yapılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek, hükümetin geliştirdiği düzenlemeler kapsamında kira sözleşmelerinin artık e-devlet üzerinden yapılacağını duyurdu. Canlı yayında yaptığı açıklamalarda Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadele çerçevesinde yeni POS cihazlarının kullanılacağını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, canlı yayında yaptığı açıklamalarda önemli düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını vurguladı. Şimşek’in açıklamalarına göre, 420 binden fazla kapıyı çalarak detaylı bir analiz sonucunda kira sözleşmelerine yönelik önemli bir değişiklik kararı aldıklarını belirtti. Artık kira sözleşmeleri e-devlet üzerinden yapılacak.

Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında da önemli adımlar atılacağını ifade etti. Yeni POS cihazlarının kullanılmasıyla, düşük KDV oranıyla fiş kesilmesinin önlenmesi amaçlanıyor. Bu yeni düzenleme haziran ayından itibaren yürürlüğe girecek.

Bakan Şimşek’in canlı yayındaki açıklamalarından biri şu şekilde: “Kayıt dışı ile mücadele ederek, bütçe açığını daha kalıcı bir şekilde kontrol altına alacağız. Kayıt dışılık hak yemek demektir. Niyetimiz kira sözleşmelerini e-devlet üzerinden yapmak. Son iki ayda 420 binden fazla kapıyı çaldık, elimizdeki bilgilerle, fiili durumu karşılaştırdık. Bizim amacımız gönüllü uyumu artırmak. Bu ayın sonunda kira beyannamesi verilmesi lazım. Bu kira beyannamelerini verilmesini sağlamak bizim açımızdan önemli.”

Kira sözleşmeleri artık e-devlet üzerinden yapılacak
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!