featured
  1. Haberler
  2. Yazar
  3. Temel Analiz Nedir?

Temel Analiz Nedir?

Oysa ki borsada yatırım yapılır. Bugün Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Warren Buffet Borsa yatırımcısıdır ve servetini bu sayede yapmıştır.

Borsa yatırımı dünyanın en iyi yatırım araçlarından birisidir. Bilinçli olarak yapılırsa şirketlere ortak olmak demektir.
Borsa yatırımcısı olmadan önce ilk olarak yapılması gereken temel analiz öğrenmektir, bu sayede yatırım yapılacak hisse senedinin fiyatlarında meydana gelebilecek hassas değişimler fark edilebilir.

Örn: Finansal tabloları doğru bir şekilde inceleyen yatırımcı şirketin döviz borcu olduğunu anlar ve döviz kurundaki değişimlere karşı hazırlıklı olur.

Temel Analiz Nedir?

Menkul kıymet ile ilgili makro ekonomik ve finansal faktörleri inceleyerek bu menkul kıymetin içsel değerinin ölçülmesidir. Temel analiz, bir şirketin değeri ve beklentileri hakkında çıkarımlar yapmak için kurumsal finansal tablolara ilişkin verilerden elde edilen finansal oranların kullanılmasına dayanır.

Temel analistler, ekonominin durumu ve endüstri koşulları gibi makroekonomik faktörlerden şirket finansal tabloları,yönetiminin etkinliği gibi mikro ekonomik faktörlere kadar menkul kıymetin güvenliğin değerini etkileyebilecek her şeyi inceler.

Temel analiz makrodan mikroya doğru yapılır amaç piyasa tarafından şirketin değerleri ve makro ekonomik verilere göre değerinin üzerinde veya altında değerlenen hisseleri bulmak.

Temel analistler şirketin bireysel performansına odaklanmadan önce sırasıyla; ilk önce ekonominin genel durumuna bakarlar, sonra seçilen sektörün gücüne bakarlar ve en sonunda şirketin mikro analizi yani Finansal tabloların incelenmesi,rasyoların incelenmesi ve faaliyet raporlarının okunmasını içeren mikro analize geçerler.

Nihai hedef, bir yatırımcının yatırım yapacağı hisse senedinin aşırı değerlenip değerlenmediğini görmek için hisse senedinin mevcut fiyatı ile karşılaştırabileceği bir sayıya ulaşmaktır.

Bu hisse senedi analizi yönteminin, fiyat ve hacim gibi tarihsel piyasa verilerinin analizi yoluyla fiyatların yönünü tahmin eden teknik analizin aksine olduğu düşünülmektedir. Ancak beraber kullanılması gerekir, hisse temel analize göre seçilip teknik analize göre alınıp satılmalıdır. Eğer şirketin ne iş yaptığını finansal tablolarının ne durumda olduğunu bilmezseniz hisseye talebin yüksek olduğu veya spekülatörün götürdüğü bir anda alırsınız ama belki hisse bir daha asla o fiyatlara gelmeyebilir çünkü temeli güçlü değildir. O fiyat içsel değerinin çok üzerinde değerlenmiştir ve siz belki de çok büyük bir zarara uğrarsınız.

Temel analistler, şu anda gerçek değerlerinden daha yüksek veya daha düşük fiyatlarla işlem gören hisse senetlerini ararlar.
Gerçeğe uygun piyasa değeri, piyasa fiyatından yüksekse, hisse senedi değer düşüklüğüne uğramış sayılır ve bir satın alma tavsiyesi verilir.

Temel analiz makrodan mikroya doğru yapılır.

Yatırım ve Temel Analiz

Bir yatırımcı belirli bir işletmeye odaklanarak bu firmanın içsel değerini tahmin ederek indirimli satın alma fırsatları yakalamak için temel analiz yapar ve bu yatırım, piyasa şirketin bu temelleri yakaladığında yatırımcısına kazandıracaktır işte aslında temel analizin en temel amacı budur.

Tartışmasız tüm zamanların en büyük yatırımcılarından biri olan Warren Buffett, servetini bir değer yatırımcısı olarak inşa etti, sağlam temeli olan ve değer düşüklüğüne uğramış hisse senetlerini iskontolu fiyattan satın aldı ve bunları uzun vadeli yatırımlar olarak tuttu.

Servetini basit ama güçlü bir yatırım stratejisi kullanarak inşa etti. Yatırımları, içsel değerlerinin çok altında işlem gören temelde sağlam şirketlerin satın alınmasıyla elde edilen uzun vadeli pozisyonlardır. En çok reklamı yapılan yatırımlarından bazıları; Coca-Cola, Gillette ve Dairy Queen’dir.

İçsel Değer Kavramı

Temel analizin temel varsayımlarından biri, borsada ki cari fiyatın genellikle kamuya açık verilerle desteklenen şirketin değerini tam olarak yansıtmamasıdır. İkinci bir varsayım, şirketin temel verilerinden yansıyan değerin, hisse senedinin gerçek değerine daha yakın olma olasılığının daha yüksek olmasıdır.

Bir yatırım stratejisi, bireysel yatırımcıların finansal ve yatırım hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir plandır. Yatırım stratejiniz yaşınız, sermayeniz, risk toleransınız ve hedefleriniz dahil olmak üzere kişisel koşullarınıza bağlıdır. Yatırım stratejileri muhafazakardan yüksek agresifliğe kadar uzanır ve değer ve büyüme yatırımlarını içerir. Kişisel durumunuz değiştikçe yatırım stratejilerinizi yeniden değerlendirmelisiniz.

Örneğin Coca-Cola Şirketi’ni ele alalım. Marka bilinirliği dikkate alınmadan Coca-Cola’nın hiçbir analizi tamamlanmamıştır. Herkes şeker ve su satan bir şirket kurabilir, ancak milyarlarca insan tarafından az sayıda şirket bilinmektedir. Kola markasının değerinin tam olarak ne olduğuna parmak basmak zordur, ancak şirketin devam eden başarısına katkıda bulunan önemli bir bileşen olduğundan emin olabilirsiniz.

Temel Analizde Atılacak Adımlar Nelerdir?

Genel olarak konuşursak, temel analiz, firmanın finansal tablolarına bakarak ve çeşitli oranları ve diğer ölçümleri inceleyerek bireysel şirketleri değerlendirir. Bu, bir şirketin gelirlerine, karına, maliyetlerine, sermaye yapısına, nakit akışlarına vb. dayalı içsel değerini tahmin etmek için kullanılır. Şirket metrikleri daha sonra sektördeki benzer şirketler ve rakipleriyle karşılaştırılabilir. Son olarak, bunlar daha geniş pazar veya daha geniş ekonomik çevre ile karşılaştırılabilir.

Hisse senedi analistleri, müşterilere fiyat hedefleri ve öneriler oluşturmak için temel analizleri kullanacaktır (örneğin, satın alma, bekletme veya satma).

Dünyanın en tanınmış değer yatırımcılarından biri olan Warren Buffett, temel analizin destekleyicisidir.

Teknik analiz, bir şirketin herhangi bir finansal tablo incelemesi veya oran analizini yapmaz. Bunun yerine fiyat sinyallerini, eğilimleri ve geri dönüşleri belirlemek için nispeten kısa vadeli grafik modellerine bakar. Teknik analistler kısa vadeli pozisyonlara girme eğilimindedir ve mutlaka uzun vadeli değerlemeye bakmazlar. Teknik analizin arkasındaki motivasyon büyük ölçüde piyasa psikolojisinden kaynaklanmaktadır.

Yatırımcılar ve analistler, bir şirketin büyüme ve karlılık potansiyelini değerlendirirken sıklıkla temel, teknik ve nicel analizlerin bir kombinasyonunu kullanacaklardır.

Temel Analiz Nedir?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!