featured
  1. Haberler
  2. Yazar
  3. HALKA ARZ

HALKA ARZ

Halka arz olunan şirket daha likit hale gelir, borsaya kote olduğunda istediği gibi hisselerini satabilir.

Hissedarlar için halka açılmak son derece avantajlı bir durumdur, kağıt üzerinde olan servetlerini likit hale getiriyor, likit hale getirmenin yanı sıra eğer şirket karlı bir şirketse,iyi işler yapıyorsa piyasa değeri katbekat artar.

Halka açık şirket istediği zaman hisse satarak istediği parayı şirkete sokabilir, likidite akışını sürekli sağlar, halka açık şirketlerin krediye ulaşımı daha kolaydır.

Hisseyi eğer piyasa sevdiyse, şirket karlı bir şirketse piyasa değeri hisse fiyatları arttıkça artar.
Halka arz olunan şirket prestij kazanır, bilinirliği artar ve bu çok iyi bir reklam yöntemidir.
Halka arz edilecek şirketin hisse fiyatını belirleyen profesyonel çalışan kurumlar vardır ve genel olarak bu kurumlar yaptıkları fiyatlamanın yukarı yönlü olmasına göre ayarlama yaparlar,
Halka arz şu sıralar çok popüler ve herkes bu arzlara katılmak için heyecanla bekliyor.
Halka arz tamamen firmanın lehine yapılan bir işlem. Biz bu halka arzlara nasıl katılmalıyız?

İlk yapılacak iş şirketi çok iyi tanımak, ne iş yapıyor, ham maddesi ne, ne zaman kurulmuş, ortaklar kimler bunların hepsini şirketin internet sitesinden öğrenebilirsiniz ,ben bazı şirket internet sitelerini incelemiştim sanki alelacele yapılmış izlenimi vermişti. Bunlar ince ayrıntılar fakat şirketin ne kadar profesyonel olduğunu gösterir, şimdi kendimle çelişecek bir örnek vereceğim;
Warren Buffet’i tanımayan yoktur, dünyanın en zengin adamlarından birisi ve servetini borsa yatırımları ile yapmıştır. Onun şirketi berkshirehathaway.com sitesi de son derece sade ve özensiz gibi ama o sonuçta kendisini kanıtlamış bir şirket, ama ben halka arz olacak şirketin internet sitesini açtığımda her sekmeye kolayca ulaşabilmeliyim, alelacele yapılmış izlenimine kapılmamalıyım, bu çok ince bir detay ama benim için önem arz ediyor.

Şirketin internet sitesine girdiğinizde yatırımcı ilişkileri bölüne tıkladığınızda izahname, finansal raporlar çıkıyor, şirket izahnamesi mutlaka ama mutlaka iyice okunmalı. Özellikle şirket neden halka arz oluyor buna çok dikkat etmek lazım. Şirket halka arz oluyorsa, benden ekstra para istiyorsa büyümek ve yatırdığım paradan fazlasını bana vermek zorundadır, onun haricinde ben neden para yatırayım? Şirketin geçmişten gelen borçları var mı buna dikkat etmek lazım. Halka arzla bu borçlar mı ödenecek? Evet bazen şirket büyüyecek bir sektördedir, borçlar ayağına dolaşıyor olabilir. Bunları ödeyip nasıl bir plan çizmiştir bunların hepsi izahname de yazar. Halka arzdan gelecek paranın yüzde kaçı yeni yatırım, yüzde kaçı borç ödeme, yüzde kaçı işletme sermayesi için kullanılacak ki yine benim için işletme sermayesi için kullanacağım demesi çok hoşuma gitmeyen bir durum, yani şirketin işletme sermayesini bile benden mi istiyor izlenimi oluşuyor. Ben, halka arzın neden yapıldığı kısmında daha kurumsal hale gelmek içi, yatırımlar yapmak için, eğer borç varsa da borçları ödeyip, şöyle bir plan haritası çizerek, şu yatırımlara yönelerek devam edeceğiz diye belirten şirketlerin halka arzına katılmak isterim.


Birde dikkat ettiğim ama genelde gördüğüm ortak satışı yoluyla halka arz. Bunun oranına bakmak lazım. Çok fazla bir oranda mı satış var, tabi ki istediğim ortak satışı hiç olmasın ama varsa ki genel olarak oluyor bunun oranına bakmak lazım.


Yani işin özü halka arz furyası var şu aralar. Tavan tavan gidiyor fakat daha sonra bu tavan tavan balonu söndüğünde eğer özellikle yükseklerde yakalandıysanız ve şirketi iyice tanımadan bu çılgınlık döneminde o trene atladıysanız ve o balon söndüğünde hisseleriniz ve siz baş başa kalabilirsiniz. İşte şirketi gerçekten iyi tanımadan bu trene atladıysanız belki de hisse fiyatı bir daha o fiyatlara gelmeyecek, çünkü siz şirketi tanımadan, ederini bilmeden para yatırdınız.


Halka arzlara katılmadan önce izahname iyice okunup şirket tanınmalı sonra istediğiniz gibi yatırımınızı yapın. Bilgi güçtür, sonuçta siz bir iş yapıyorsunuz ve bu da bir iş ilişkisi. Bu iş sonucu başarılı olmanın yolu bilginizle bu işe ortak olmak.

HALKA ARZ

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!