featured
  1. Haberler
  2. Yazar
  3. Şirketlerde Dijital Dönüşüm

Şirketlerde Dijital Dönüşüm

Teknolojik gelişmeler artık hayatımızın her alanında kendisini net bir şekilde gösteriyor. Çağın dönüşümünü ve gelişimini ifade eden dijitalleşme günümüzde çoğu sektörde kullanılmaktadır ve artık kullanılması bir zorunluluk haline gelmiştir.

Günümüzde artık sadece üretmek yeterli değil. Üretilen bu değerin piyasa ortamında daha kolay ve hızlı bir şekilde değerlendirilmesi için dijitalleşmeden yararlanılmak zorunda hissediyor artık işletmeler.

Dijitalleşmenin en basit tanımı kâğıda basılı bir kitabın e-kitap haline getirilmesidir. Alışverişin internetten yapılmasıdır.

Dijitalleşme insanlara çalışma özgürlüğü getirdi, artık insanlar nasıl, nerede, ne zaman çalışacaklarına kendileri karar veriyorlar. Özellikle pandemi ile dijitalleşme inanılmaz hız kazandı. Artık bilgi ve veriler dijital formatlara kolaylıkla dönüştürülebiliyor, dijital platformlarda depolanabiliyor ve kullanıcılar bu bilgi ve verilere mobil cihazlar sayesinde istedikleri yer ve zamanda ulaşabiliyorlar. Bunun sonucu olarak verimlilik artıyor, maliyetler düşüyor.

Teknolojik ilerleme ve dijitalleşme sayesinde çalışma, eğitim, spor, sanat, konser gibi birçok aktivitenin yer ve zamanı kişisel tercihlere göre ayarlanabiliyor.

Dijital dönüşüm nedir?

Dijital dönüşüm dijitalleşme ile karıştırılmamalıdır. Dijital dönüşüm, dijital teknolojiler alınarak, dijital temelli bir alt yapının oluşturulmasıdır.

Dijital teknolojiye sahip olup, dönüşüm kısmını başaramazsanız dijital dönüşüm kısmı başarısızlıkla tamamlanır.

Bir ürün ya da hizmet teknolojik değişmelere uğraması neticesinde bir önceki versiyonundan daha verimli bir kullanıma sahip olarak dönüştürülebiliyorsa orada dijital dönüşüm ortaya çıkar.

Dönüşüm tamamen bir kültür dönüşümü demektir, kültürel olarak bakış açımızda değişiklik demektir. Parası olan her şirket her birey teknolojiyi satın alabilir esas kısım kültürel değişimdir, yani kültürel olarak bir değişimin içine girilmeli, çalışanlar yöneticiler bu değişimi öğrenip kabul etmeli.

Dijital dönüşüme girmek isteyen şirketler bu teknolojilerden kendi iş yapışlarına, üretimlerine göre bir veya bir kaçını en fazla getiri sağlamasına göre seçmeliler.

Dijital dünyada başarılı olabilmek için veriler çok önemlidir. Bu verileri toplayıp analiz edip bu verilere göre bir değer yaratılmalıdır.

Eskiden değeri şirket oluştururdu, yani şirket yeni bir ürün oluştururdu ve bu ürünü piyasaya verirdi, müşteri o ürünü kullanırdı, akış ürünü üretenden kullanıcıya doğruydu. Yeni dünyada yeni değer müşteri ile oluşturulabiliyor, bu sayede talep edilen ürünler önceden belirlendiği için direk talebe göre üretim yapılıyor, bu durum şirkete maliyet avantajı sağlıyor.

Yani veri odaklı çalışıyor şirket ve verinin bir değer olduğunu biliyor, bunları değerlendiriyor.

Her alanda dijital dönüşüm var, dijital dönüşüme geçiş yapan şirketler diğer şirketlere göre çok daha hızlı, verimli, müşteri odaklı ve daha az maliyetle çalışabilmektedirler.

Borsada da yatırım yaparken şirketlerin yöneticilerinin yenilikçi bakış açısına sahip, inovatif fikirlere açık yöneticiler olmasına ve dijital dönüşümü kabul etmiş şirketler olmasına dikkat etmekte fayda var.

Günümüz teknoloji çağı ve bu teknolojik yenilikleri alt yapısına entegre edebilen şirketler başarılı olacaklardır, değişimi kabul etmeyip şu anda tozlu raflarda yerini almış bir sürü şirket örneği vardır.

Şirketlerde Dijital Dönüşüm

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!