featured

Yeni torba yasa ne zaman çıkacak? Meclis’e ne zaman gelecek?

Milyonlarca vatandaşın odak noktası, yeni torba yasa düzenlemesine çevrildi. Bu kapsamlı yasa tasarısının içeriğinde yer alması beklenen önemli bir düzenleme ise ev hanımlarını ilgilendiriyor: erken emeklilik uygulaması.

Tasarı, kendi adına aktif bir sigortası ve sosyal güvencesi olmayan ev hanımlarını kapsayacak şekilde tasarlanmış durumda. Ev hanımları için öngörülen isteğe bağlı sigorta sistemi, bu kesimi sosyal güvence altına almaya yönelik bir adım olarak değerlendiriliyor.

Bağ-Kur ve SSK primlerinin eşitlenmesi durumunda, kısmi emeklilik şartı olan 5 bin 400 gün, 4 bin 500 güne kadar çekilebilecek. İkinci aşamada ise çocuk sayısına göre belirlenen erken emeklilik imkanları devreye girecek. Üçüncü aşama, çalışan anneler için bir yıpranma düzenlemesini içeriyor. Son adım ise doğum borçlanmasıyla ilgili olacak.

Torba yasanın Meclis’e ne zaman sunulacağı ise kısa süre içinde netlik kazanacak. Bu düzenlemelerin hayata geçirilmesi, birçok vatandaşın sosyal güvence ve emeklilik planlarını etkileyecek önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Yeni torba yasa ne zaman çıkacak? Meclis’e ne zaman gelecek?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!