featured

Ek MTV son ödeme ne zaman?

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) için ikinci taksit ödeme süresi, 30 Kasım 2023 tarihine kadar uzatıldı. Anayasa Mahkemesi’nin bu verginin iptal talebini reddetmesinin ardından, ödeme yapmayanlar için ek MTV aylık yüzde 2,5 gecikme zammı uygulanacak.

Bu yıl bir defaya mahsus alınacak olan ek MTV ödemesi için, 2023’te tahakkuk eden MTV tutarı kadar ek bir ödeme yapılacak. Örneğin, araç sahipleri bu yıl toplamda 2 bin 120 TL ödediyse, ek MTV için de iki taksitte 2 bin 120 TL ödeme yapacaklar.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen ek MTV ikinci taksit son ödeme tarihi 30 Kasım olarak açıklandı. Bu tarihe kadar ödeme yapmayanlar, gecikme zammıyla karşılaşacaklar.

Ek MTV ödemelerini zamanında yapmayanlardan aylık yüzde 2,5 gecikme zammı alınacak. Ayrıca, Anayasa Mahkemesi kararı sonrasında ödemeyenlere önce ödeme emri tebliğ edilecek, ardından taksitlerin ödenmemesi durumunda maaşlara haciz uygulanabilecek.

MTV ödemeleri, gib.gov.tr üzerinden 02:00 – 22:00 saatleri arasında kredi kartı veya banka kartı ile yapılabileceği gibi, anlaşmalı bankaların internet bankacılığı veya şubeleri aracılığıyla da gerçekleştirilebilir. Ayrıca, MTV’ye ilişkin mükellefiyet kaydı olan Vergi Dairesi müdürlüklerine başvurarak da ödeme yapmak mümkündür. E-Devlet üzerinden de MTV ödemesi yapılabilmektedir.

Ek MTV son ödeme ne zaman?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!