featured

Rekabet Kurulu’ndan soruşturma ve geçici tedbir

Rekabet Kurulu, Maçkolik İnternet Hizmetleri AŞ hakkında başlatılan soruşturma sonucunda geçici tedbirlerin uygulanmasına karar verdi.

Rekabet Kurumu’nun resmi internet sitesinde yapılan duyuruya göre, 10 Ağustos’taki toplantısında, Maçkolik İnternet Hizmetleri AŞ’nin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar” ile “Hakim Durumun Kötüye Kullanılması” maddelerini ihlal edip etmediğini araştırmak amacıyla bir soruşturma başlatılmasına karar verildi.

Kurul, 7 Eylül’deki toplantısında ise Maçkolik İnternet Hizmetleri AŞ’nin uygulamalarına yönelik olarak Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddeleri çerçevesinde geçici tedbirlerin alınmasına karar verdi.

Bu kapsamda, Kanun gereği, Maçkolik’in sahip olduğu “Banner” ve “Pop-up” reklam alanlarının görünürlüğü, rakip şirket Nesine’yi diğer rakiplere karşı ayrıcalıklı bir pozisyona getirmeyecek şekilde sınırlanacak. Maçkolik, somut bir ölçüt kullanarak bu sınırlamayı belirleyecek.

Ayrıca, Maçkolik’in, kendi ve Sahadan internet siteleri ile mobil uygulamalarında kullanılan reklam politikalarını gözden geçirmesi ve sanal bahis bayileri arasında adaletli bir reklam politikası izlemesi istendi. Soruşturma süresince, Nesine’nin diğer rakiplere karşı ayrıcalıklı bir pozisyona gelmemesi için reklam alanlarında rotasyonlu gösterim sağlayacak algoritmaların işleyişi hakkında teknik raporların her ayın 10. gününe kadar Rekabet Kurumu’na sunulması kararlaştırıldı.

Rekabet Kurulu’ndan soruşturma ve geçici tedbir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!