featured

Avukatlık ücretleri yüzde 94 arttı

Türkiye’de avukatlık asgari ücret tarifesinde önemli bir değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. 21 Eylül 2023 tarihinde Türkiye Barolar Birliği tarafından güncellenen Avukatlık Ücret Tarifesi, hukuki işlemlerde avukatların alacakları ücretleri yeniden düzenliyor. İşte bu yeni tarifeye göre önemli ayrıntılar:

Sulh hukuk mahkemelerinde tahliye ve kira tespit davalarının avukatlık ücreti, artık en az 10.700 TL olarak belirlenmiş durumda. Bu, kira ve tespit davalarının görüldüğü mahkemelerdeki avukatların alabilecekleri en düşük ücreti ifade ediyor.

Asliye Hukuk Mahkemelerindeki boşanma davaları içinse avukatlık ücreti 17.900 TL seviyesine yükseltildi. Bu, boşanma davalarına avukatlık hizmeti verenlerin yeni kazanç seviyelerini yansıtıyor.

Özellikle uluslararası yargı yerlerinde takip edilen işler için avukatlık ücreti oldukça yüksek. Dava duruşmalarının yapıldığı durumlarda avukatlık ücreti en az 109.400 TL olarak belirlenmiş.

Bu güncellenen tarifeyle birlikte, sulh hukuk mahkemelerindeki kira ve tespit davalarında asgari avukatlık ücreti %94,54’lük bir artışla 5.500 TL’den 10.700 TL’ye yükselmiş oldu. Aynı şekilde, Asliye Hukuk Mahkemelerindeki boşanma davalarının asgari avukatlık ücreti de %94,56’lık bir artışla 9.200 TL’den 17.900 TL’ye yükselmiş oldu.

Avukatlık ücretleri yüzde 94 arttı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!