featured

Merkez Bankası 2023 Ağustos ayı faiz kararını açıkladı : Merkez Bankası faiz kararı ne oldu? Faiz yüzde kaç yükseldi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haftalık gösterge repo faizinde beklenenden daha yüksek bir artış yaparak önemli bir adım attı. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi %17.50’den %25.00’e yükseltildi.

Hafize Gaye Erkan’ın başkan olarak atandıktan sonra gerçekleştirilen ilk toplantısında, TCMB faizleri 650 baz puan artırdı. Bir önceki toplantıda ise piyasaların daha yüksek bir artış beklediği bir dönemde, faiz oranlarını 250 baz puan artırarak politika belirlemişti. TCMB’nin gelecek toplantısı ise 21 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek.

Alınan kararın ardından Borsa İstanbul 100 endeksi pozitif seyrini sürdürdü ve bankacılık endeksi %5’in üzerinde bir yükseliş kaydetti. Dolar kuru ise %2’lik bir değer kaybıyla 26,25 TL seviyesine kadar geriledi. Euro ise %2’lik kayıpla 28,82 TL’ye kadar değer kaybetti.

Bu toplantıda, Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Hatice Karahan’ın da aralarında bulunduğu yenilenen kadro ile Merkez Bankası ilk faiz kararını açıklamış oldu.

PPK sonrası yapılan açıklama şöyle:

Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.

Yakın döneme ilişkin göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret etmektedir. Bu gelişmede yurt içi talepteki güçlü seyir, ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar, hizmet enflasyonundaki katılık ve vergi düzenlemeleri belirleyici olmaktadır. Bu unsurlara ek olarak, akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle enflasyon beklentilerinde ve fiyatlama davranışlarında öngörülenin üzerindeki bozulma, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Bununla birlikte Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonun 2024 yılında Rapor ile uyumlu şekilde tesis edileceğini öngörmektedir. 

Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış ve turizm gelirlerinin cari işlemler hesabına desteği fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacaktır.

Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir. 

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendirecektir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almaya devam edecektir. 

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir

Merkez Bankası 2023 Ağustos ayı faiz kararını açıkladı : Merkez Bankası faiz kararı ne oldu? Faiz yüzde kaç yükseldi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!