featured

Merkez Bankası faiz kararı saat kaçta açıklanacak? Ağustos ayı faiz kararı ne olur? Ekonomistlerin beklentisi ne?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının faiz kararı merakla bekleniyor. Başkan Hafize Gaye Erkan liderliğindeki kurul, yılın sekizinci toplantısında faiz kararını açıklayacak. Piyasalar, TCMB’nin para politikasındaki gelecek adımlarını görmek için bu kararı yakından takip ediyor. Merkez Bankası, önceki açıklamalarında parasal sıkılaştırmanın kademeli olarak güçleneceğini ve para politikasının etkinliğinin artacağını ifade etmişti.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), Hafize Gaye Erkan başkanlığında üçüncü kez toplanacak ve saat 14.00’te faiz kararını kamuoyuna açıklayacak. Ekonomistler arasında genel beklenti, 250 baz puanlık bir faiz artırımının gerçekleşeceği yönünde şekillendi.

Erkan’ın göreve gelmesi sonrasında, Haziran ayında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8.5’ten yüzde 15’e yükseltildi. Bu, Mart 2021’den bu yana alınan ilk faiz artırım kararı oldu. Geçen ay da politika faizi 250 baz puanlık bir artırım ile yüzde 17.5’e çekildi.

Yapılan beklenti anketine katılan 15 ekonomist, politika faizinde ortalama 250 baz puanlık artış beklentisi taşıyor. Anket sonuçlarına göre, bazı ekonomistler 100 ila 250 baz puan arasında artırım öngörürken, yıl sonu politika faizi beklentileri yüzde 20 ile 30 arasında değişiyor. Yıl sonu beklentilerinin medyanı ise yüzde 26.50 şeklinde öne çıkıyor.

Merkez Bankası faiz kararı saat kaçta açıklanacak? Ağustos ayı faiz kararı ne olur? Ekonomistlerin beklentisi ne?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!