featured

2023 Ağustos – Finansal Hizmetlere güven geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 Ağustos ayına ilişkin Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) verilerini açıkladı.

Verilere göre, 2023 Ağustos ayında FHGE, bir önceki aya göre 0.1 puan düşüşle 162.2 seviyesinde gerçekleşti. TCMB’nin sağladığı verilere göre, Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi ağustos ayında aylık bazda 0.1 puan düşüşle 162.2 seviyesine geriledi. Bu düşüşte, iş durumu ve talep beklentisindeki zayıflığın etkili olduğu belirtildi.

Anket sorularına dayalı yayılma endekslerine bakıldığında, son üç ay içindeki iş durumu ve gelecek üç aydaki hizmet talebi beklentisinin FHGE’yi düşüş yönünde etkilediği ifade edildi. Aynı şekilde, son üç aydaki hizmet talebinin FHGE’yi artış yönünde etkilediği belirtildi.

İş durumu ve hizmet talebine ilişkin değerlendirmeler, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki görüşlerin bir önceki aya kıyasla zayıfladığını gösterdi.

Son üç ay içinde hizmetlere olan talepte artış olduğunu belirten görüşlerin güçlendiği, gelecek üç ay içinde hizmetlere olan talep beklentisinde artış öngören görüşlerin ise zayıfladığı gözlendi.

İstihdamla ilgili değerlendirmelere göre, son üç ay içinde istihdamda artış yaşandığını belirten görüşlerin güçlendiği, gelecek üç ayda istihdamda artış beklentisi olduğunu ifade eden görüşlerin ise bir miktar zayıfladığı görüldü.

2023 Ağustos – Finansal Hizmetlere güven geriledi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!