featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. 24 Ağustos 2023 – Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? Petrol fiyatları

24 Ağustos 2023 – Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? Petrol fiyatları

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili, 82,88 dolar seviyesinden işlem görüyor. Önceki günü 83,21 dolarla tamamlayan Brent petrolünün varil fiyatı bugün yüzde 0,40’luk bir düşüşle 82,88 dolar olarak belirlendi. Diğer bir ham petrol türü olan Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün varili ise 78,52 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatlarının gerilemesinde, bazı ülkelerden gelen zayıf ekonomik verilerin ve ABD’nin faiz politikasına yönelik belirsizliklerin etkili olduğu görülüyor. Ayrıca, küresel petrol talebinde yaşanan düşüş ve petrol arzındaki artışa dair endişeler de fiyat düşüşlerini destekleyen faktörler arasında yer alıyor.

Bu hafta, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri ile Avrupa Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası temsilcileri ABD’nin Wyoming eyaletinde yıllık toplantı için bir araya gelecek. Yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı konuşmayla ABD’nin faiz politikasına ilişkin ipuçları arayacak.

Küresel ekonomik aktivitedeki yavaşlamanın işaretleri, petrol fiyatlarının üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Japonya, ağustos ayında üçüncü kez üst üste fabrika faaliyetlerinin daraldığını duyurdu. Avro Bölgesi’nde iş faaliyetleri de beklentilerin altında gerçekleşti. İngiltere ekonomisinin bu çeyrekte küçülmesi bekleniyor. ABD’de ise ticari aktiviteler ağustosta neredeyse durma noktasına geldi ve büyüme, şubattan bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi.

Diğer yandan, ABD Enerji Enformasyon İdaresi, ülkedeki petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 6 milyon 100 bin varil azalarak 433 milyon 500 bin varile düştüğünü açıkladı. Beklentiler 2 milyon 418 bin varil azalacağı yönündeydi. Beklentinin üzerindeki bu düşüş, ABD’de talebin yükseldiğini ve petrol fiyatlarının düşüşünü sınırladığını gösteriyor.

Teknik analizlere göre, Brent petrolde 83,29 ile 83,35 dolar aralığının direnç bölgesi, 82,50 ile 82,40 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

24 Ağustos 2023 – Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? Petrol fiyatları

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!