featured
  1. Haberler
  2. Kap Bildirimleri
  3. Şekerbank (SKBNK) bedelli sermaye artırımı tarihini açıkladı

Şekerbank (SKBNK) bedelli sermaye artırımı tarihini açıkladı

Şekerbank T.A.Ş. (SKBNK), 11 Haziran 2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, bedelli sermaye artırımına ilişkin yeni pay alma hakkı kullanım tarihlerini duyurdu.

Rüçhan Hakkı Kullanım Tarihleri Belirlendi

Açıklamaya göre, rüçhan hakkı kullanımı 13 Haziran 2024 tarihinde başlayacak. Şirket, mevcut sermayesinin 1.860.000.000 Türk Lirası’ndan, tamamı nakden karşılanmak suretiyle 640.000.000 Türk Lirası artırılarak 2.500.000.000 Türk Lirası’na çıkarılacağını belirtti. Bu sermaye artırımı, 7 Haziran 2024 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylanmış ve onaylı izahname 10 Haziran 2024 tarihinde KAP’ta yayımlanmıştır.

Yeni Pay Alma Hakları ve Koşulları

Yeni pay alma hakları, izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak 13 Haziran 2024 ile 27 Haziran 2024 tarihleri arasında 15 gün süreyle kullanılabilecek. Mevcut ortaklar, %34,41 oranında yeni pay alma hakkına sahiptir. Bir payın nominal değeri 1 TL olarak belirlenmiş ve bu tutar üzerinden satışa sunulacaktır.

Ortaklar, yeni pay alma tutarlarını Merkezi Kayıt Sistemi’nde yetkili kuruluşlar nezdindeki yatırım hesaplarına yatırarak kullanabileceklerdir. Yeni pay alma hakkını kullanmak istemeyen ortaklar ise bu haklarını kullanım süresi içinde satabilirler. Pay almak isteyen tasarruf sahiplerinin, duyurulacak satış süresi içinde Borsa İstanbul’da (BİAŞ) işlem yapmaya yetkili aracı kurumlara başvurmaları gerekmektedir.

Takas ve Saklama İşlemleri

Yeni pay alma hakları kullanıldıktan sonra, BİAŞ’ta birincil piyasada satışı yapılan payların takası, T+2 günü Takas ve Saklama Bankası A.Ş./MKK nezdinde gerçekleştirilecektir. İhraç edilecek paylar, kaydileştirme esasları çerçevesinde Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından hak sahipleri bazında kayden izlenecek ve payların fiziki teslimi yapılmayacaktır. Kaydi paylar, hak kullanım süresi boyunca, hak kullanımının yapıldığı gün içinde teslim edilecektir.

Kalan Payların Satışı

Yeni pay alma haklarının kullanımından sonra kalan payların satışı, SPK’nın II-5.2 Sermaye Piyasası Araçlarının Satışı Tebliği’nde belirtilen “Borsada Satış” yöntemi ile gerçekleştirilecek. Paylar, nominal değerinin altında olmamak üzere BİAŞ Birincil Piyasa’da oluşacak fiyattan iki iş günü süresince satışa sunulacak. Satılamayan paylar ise altı iş günü içinde iptal edilecektir.

Bu bedelli sermaye artırımı, Şekerbank’ın sermaye yapısını güçlendirmesi ve büyüme hedeflerine ulaşması açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Şekerbank (SKBNK) bedelli sermaye artırımı tarihini açıkladı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!