featured

SSB Başkanı İsmail Demir, Altay tankı hakkında açıklama yaptı

Güney Afrika’nın başkenti Pretorya’daki Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı AAD 2022’ye katılım sağlayan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Altay tankı hakkında son durumu duyurdu.

BMC tarafından geliştirilen Altay Ana Muharebe Tankı’nda kullanılması adına Kore’den Türkiye’ye güç grubu teslim edilmiş ve testlere başlanmıştı. İsmail Demir, testlerin akabinde motorda bazı düzeltmeler yapılması gerektiği ve bu çalışmaların yapıldığını ifade etti. Tedarik anlaşmasının yapılmasıyla beraber önümüzdeki sene Altay tankının seri üretimine başlanması amaçlanıyor.

İsmail Demir, konuyla ilgili olarak şunları belirtti:

“Malum bahsettiğimiz bir ülke vardı, oradan gelen güç paketini entegre ettik. Çok geniş ölçüde testler yaptık, testlerden geri bildirimler aldık. Belirli düzeltmeler olması gereken yerlerde faaliyetler başladı, o mesele iyi gidiyor. Seri üretimle ilgili belirli anlaşmalar yapıldığı aşamada üretime geçebilecek durumda olacağız. Yani bunun ilk aşaması güç paketinin ilk prototiplerinin alınması, entegre ve test edilmesiydi. Bu adımlar başarıyla devam etti hatta sonuçlanmaya çok yakın diyebiliriz. Ondan sonra siparişin belli bir miktara bağlanıp, getirilip, seri üretimin başlaması var. O da önümüzdeki yıl olacak bir işlem.”

2024 senesinde yerli motorun entegrasyon çalışmaları başlayacak

Altay tankının ilk seri üretim versiyonlarında Doosan ve S&T Dynamics tarafından yapılan motor ve şanzımanlar kullanılacak. BMCPower’ın yerli ve milli olarak üreteceği 1500 beygirlik Batu güç grubunun Altay tankına entegrasyon çalışmalarının 2024 yılında başlaması öngörülüyor.

SSB Başkanı İsmail Demir, Altay tankı hakkında açıklama yaptı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!