featured

Sahte ilan düzenlemesi yürürlüğe giriyor

1 Kasım’dan itibaren internet sitelerindeki sahte ilanlar, sahte kimliklerle yapılan fiyat şişirmeleri ve manipülasyonlarla mücadele edecek önemli bir düzenleme yürürlüğe girecek.

Bu yeni dönemle birlikte internet sitelerinde ilan verenlerden kimlik doğrulaması istenecek. Ayrıca, esnafın yetki doğrulamasını Elektronik İlan Doğrulama Sistemi üzerinden gerçekleştirmesi gerekecek. Bu sayede kimlik ve yetki doğrulaması olmadan internet sitelerinde satış ilanı vermek mümkün olmayacak ve dolandırıcılığın önüne geçilecek.

Düzenleme, aynı zamanda fiyatların şişirilmesini de engellemeyi hedefliyor. Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yönetmeliğin 1 Kasım’da yürürlüğe gireceğini ve bu tarihten itibaren emlak ve oto satışlarında sahte isimlerle, sahte hesaplarla fiyatların yükseltmek için yapılan manipülasyonların ağır cezalara tabi tutulacağını belirtti.

Bolat ayrıca, ilan sitelerinin bu cezalardan sorumlu olacaklarını vurguladı ve bu nedenle programlarını ve elemanlarını bu yeni düzenlemeye uygun hale getirmeleri gerektiğini söyledi. Yönetmeliğin kesinlikle 1 Kasım’da yürürlüğe gireceğini ve sürenin uzatılmayacağını da belirtti.

Cezaların enflasyon oranı üzerinde artırılacağını ve kapatma cezasının da getirileceğini belirten Bolat, hükümetin bu konuda kararlı olduğunu ve kanunlara uygun olmayan davranışlara karşı sıkı bir denetim yapılacağını ifade etti.

Sahte ilan düzenlemesi yürürlüğe giriyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!