featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. TCMB’den yeni TL likidite hamlesi

TCMB’den yeni TL likidite hamlesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası (TL) likiditesini azaltmak amacıyla yeni tedbirlerini duyurdu. Bankalara gönderilen yazıya göre, TCMB vadesi gelmemiş döviz-TL swap limitlerini düşürdü ve TL karşılığı altın swap işlemlerini sonlandırdı.

TCMB, bankalara TL cinsi finansman sağlamak için gerçekleştirdiği işlemlerin limitlerini azaltarak, bankalararası piyasada TL likiditesini sıkılaştıracak ve mevduat faizlerini yükseltecek adımlar attı.

Bloomberg HT’nin haberine göre, TCMB tarafından bankalara gönderilen belgede, Döviz Karşılığı TL Swap Piyasası’nda kotasyon yöntemiyle yapılan vadesi gelmemiş toplam swap satış işlem miktarı limitlerini %3’ten %0,5’e indirdiği belirtildi.

Ayrıca, TCMB ayrı bir yazıyla kotasyon yöntemiyle yapılan TL karşılığı altın swap işlemlerine bugünden itibaren son verildiğini duyurdu. Bu adım, bankaların TCMB’den lira cinsi borçlanma miktarını azaltacak ve dolayısıyla mevduat faizlerinin yükselmesine yol açabilecek bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Merkez Bankası’nın bu yeni önlemleri, TL likiditesini kontrol altında tutmak ve piyasa dengelerini sağlamak amacıyla atılmış önemli adımlar olarak görülüyor. Bu adımlar, finansal piyasalar üzerindeki etkileri ve bankaların likidite yönetim stratejilerini yeniden gözden geçirmelerine neden olabilir.

TCMB’den yeni TL likidite hamlesi
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!