featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bakan Mehmet Şimşek vergi taslağını iş dünyasına anlatacak

Bakan Mehmet Şimşek vergi taslağını iş dünyasına anlatacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yarın iş dünyasının önde gelen temsilcileriyle bir araya gelerek yeni vergi taslağı hakkında bilgilendirme yapacak. Şimşek, vergide adalet ve etkinliği sağlama, kayıt dışılığı azaltma ve gelir düzeyine göre vergilendirme hedefleri doğrultusunda hazırlanan taslak üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor.

Yeni vergi taslağında, vatandaşları doğrudan etkileyen hükümler yer almazken, daha çok üretici, sanayici ve ihracatçılara yönelik düzenlemeler bulunuyor. Bu nedenle, Bakan Şimşek taslağın detaylarını reel sektörün önde gelen kuruluşlarıyla paylaşarak, iş dünyasının görüş ve önerilerini alacak.

Taslakta, çok uluslu şirketlere yönelik asgari kurumlar vergisi, yerel asgari kurumlar vergisi ve asgari gelir vergisi gibi doğrudan vergilerin payını artırmayı amaçlayan uygulamaların detayları iş dünyası temsilcilerine aktarılacak.

Bakan Şimşek’in iş dünyası temsilcileriyle gerçekleştireceği bu buluşma, pazartesi günü Hazine ve Maliye Bakanlığında basına kapalı olarak yapılacak. Toplantıya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB), Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) gibi kuruluşların başkan ve yöneticileri katılacak.

Bakanlık tarafından hazırlanan taslak vergi çalışması, iş dünyasından alınan görüşlerin ardından hükümetin ve partinin ilgili organlarına sunulacak. Türkiye’de vergilendirilmeyen alan bırakmamak amacıyla sürdürülen bu düzenleme çalışmaları, Orta Vadeli Program’da belirtilen hedefler doğrultusunda devam edecek. Bu paketlerle, vergi sistemindeki etkinliğin artırılması hedefleniyor.

Bakan Mehmet Şimşek vergi taslağını iş dünyasına anlatacak
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!