featured

Reklam Kurulu’ndan yanıltıcı reklamlara ceza

Tüketici davranışlarını manipüle eden karanlık ticari tasarımlar, Reklam Kurulu tarafından incelemeye alındı.

Reklam Kurulu, reklamlara yönelik bir inceleme gerçekleştirdi ve mevzuata aykırı olduğu tespit edilen 117 dosya buldu. Bu dosyalar üzerine toplamda 8 milyon lira ceza kesildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ticaret Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu’nun 8 Ağustos 2023 tarihinde 336 sayılı toplantısının gerçekleştirildiği belirtildi. Toplantıda, vatandaşları mağdur eden ticari fiiller, yanıltıcı reklamlar ve haksız rekabete sebebiyet veren uygulamalar incelendi.

Ağustos toplantısında görüşülen 139 dosyanın 117’si mevzuata aykırı bulundu ve söz konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma cezası verildi. Bu cezaların yanı sıra toplamda 8.051.345 TL idari para cezası uygulandı ve 2 dosya için erişim engeli tedbiri alındı.

Bu şekilde, Reklam Kurulu tarafından yılın ilk 8 ayında incelemeye alınan toplam 1.392 dosya hakkında görüş ve değerlendirmeler yapıldı. Bu dosyaların 1.226’sında aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama tespit edildi ve durdurma cezası verildi. Toplamda 51.909.874 TL idari para cezası ve 36 dosya için erişimin engellenmesi kararı alındı.

Reklam Kurulu’ndan yanıltıcı reklamlara ceza

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!