featured

Binance CEO’sundan Bitcoin, ETH ve Piyasa Yorumları

Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, Ethereum’un (ETH) proof of stake (PoS) konsensüs mekanizmasına geçişinin doğru yönde ilerleme olduğunu belirtti. Fakat bunun “hayat değiştiren bir şey” olmadığını ifade etti.

Zhao’dan ETH ve merge güncellemesi yorumu

Zhao, Ethereum’un devrim niteliğindeki değişikliğinin işlem maliyetlerini azaltması ve sharding yoluyla ölçeklenebilirliğini artırması olacağını belirtti. Zhao, şöyle konuştu:

“Bence [Ethereum’un PoS’a geçişi] çok önemli. Ama bunun köklü bir değişiklik olduğunu düşünmüyorum. Zaten PoS olan başka Blockchain’ler de var. Staking yapan, deflasyonist olan başka Blockchain’ler de var… Bunların hepsinin önemli olduğunu düşünüyorum. Ancak bu, dünyayı sallayan bir şey gibi değil. Ama kesinlikle doğru yönde ilerliyor. Ücretler düştüğünde, sharding devreye girdiğinde çığır açıcı olacağını düşünüyorum. Bu çözülmesi çok daha zor bir problem.”

PoW hakkında yanlış anlaşılmalar bulunuyor

Sharding, yükü dağıtmak ve Blockchain ölçeklenebilirliğini artırmak adına Ethereum altyapısını shard ismi verilen daha küçük parçalara ayırma işlemidir. Binance CEO’su ayrıyeten Bitcoin’in (BTC) şu anda kullandığı proof of work (PoW) konsensüs mekanizmaları hakkında yorum yaptı. Zhao’ya göre, PoW modellerini çevreleyen birçok “yanlış bilgi” bulunuyor. Zhao, şöyle belirtti:

“PoW’nin iyi olduğunu düşünüyorum. Bence tüm bu ‘Bitcoin enerji açısından verimli değil’, ‘çok fazla enerji kullanıyor’ eleştirileri tamamen yanlış bilgi ve yanlış anlaşılmadan kaynaklanıyor. Bunun nedeni, Bitcoin’in kullandığı enerji miktarını ölçebilmemizdir. Ancak, bankaların kullandığı enerji miktarını, şehir merkezlerindeki trilyon dolarlık bir varlığı yönetmek için binaları ölçmeye çalışırsanız, ‘bundan daha verimli bir yol yok’ diyecekler. Bankalar sadece elektriğe çok daha fazla enerji harcıyor. Varlıklarını yönetmek için kullandıkları masraf, Bitcoin’inkinden çok daha yüksek.”

Binance CEO’sundan Bitcoin, ETH ve Piyasa Yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!