featured

AB Kripto Yasası Sızdı: Bu Altcoin’ler Etkilenebilir!

Avrupa Birliği, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) mevzuatına ilişkin tam metnini tamamladı. Metnin sızdırılmış bir taslağına göre, bazı altcoin projelerine yönelik düzenlemeler dikkat çekiyor. Muhtemelen MiCA kuralları, algoritmik stablecoin’ler ve parçalanmış NFT’ler için geçerli olacak.

MiCA, bu altcoin projelerine yönelik kurallar getiriyor

Avrupa Birliği, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) mevzuatının tam metnini tamamladı. Resmi olarak, metin hala yorumlara açık. Fakat görüşmeler hakkında bilgi verilen kaynaklar, pratikte tamamlandığını bellirtiyor. 20 Eylül tarihli yasa tasarısının sızdırılmış bir taslağı, AB uygulayıcılarını yasada “biçimden çok madde” yaklaşımı benimsediğini gösteriyor. Bu da hükümlerin, Non Fungible Toke (NFT) olarak sınıflandırılan bazı varlıklar için bile geçerli olabileceği anlamına geliyor.

MiCA, bir kez yasalaştıktan sonra, platformların yetkililere kaydolması için kripto varlık ihraççılarının teknik yol haritaları içeren ‘white paper’ yayınlamasını, stablecoin ihraççılarının sermaye tutmasını ve ihtiyatlı bir şekilde yönetilmesini gerektirecek.

Ayrıca, MiCA 2020’de ilk piyasaya sürüldüğünde kapsamı dışında kalan bazı altcoin projeleri, şimdi kapsama dahil oluyor. Yeni taslakta, AB’nin algoritmik stablecoin’leri nasıl ele alabileceğini gösterebilecek değişiklikler de yer alıyor. USTC, MIM, FRAX ve USDN gibi algoritmik stablecoin’ler, düzenleyicinin istikrarlı bir değeri koruma mekanizması da dahil olmak üzere kripto varlığını nasıl tasarlamayı planladığına bakılmaksızın düzenleme kapsamına giriyor.

Daha eski bir taslakta ayrıca, endüstrinin popüler ABD dolarını bloke etmesinden korktuğu ‘minimum bir değerleme veya ihraç edilen miktarı sınırlamak’ için ‘AB dışı bir para birimi’ ile ifade edilen varlık rezervleri tarafından desteklenen stablecoin’lerin ihracını sınırlamaya çalışıyordu. Yeni taslak, bu kuralın, para biriminden bağımsız olarak, varlığa dayalı stablecoin’lerin tüm ihraççılarına uygulanacak şekilde değiştirilmesini öneriyor. Bu arada, stablecoin’ler ile ilgili hükümlerin Ocak 2024’ye yürürlüğe girmesi bekleniyor.

NFT’ler içeride mi dışarıda mı?

NFT’ler tipik olarak kopyalanamayan, değiş tokuş edilemeyen veya alt bölümlere ayrılamayan benzersiz bir dijital tanımlayıcıya sahip olacak şekilde tasarlanıyor. Ancak parçalanmış varlıkların yükselişi, geleneksel menkul kıymetlere benzeyebilecekleri için düzenleyicilerin biraz dikkatini çekiyor. CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club, Azuki, Moonbirds gibi NFT’lerin de kapsama dahil olabilir.

30 Haziran’daki bir anlaşmanın ardından bir dizi teknik toplantıda ortaya çıkan sızdırılan taslak, MiCA’nın gerçekten benzersiz olan ve birbirleriyle takas edilemeyen NFT’ler için geçerli olmadığını gösteriyor. Son uzlaşma metni, ihraççı ona benzersiz bir tanımlayıcı vermiş olsa bile “kripto varlıklarının ihraç edilmesi, büyük bir seri veya koleksiyondaki değiştirilebilir tokenler, değiştirilebilirliklerinin bir göstergesi olarak düşünülmelidir, ”diyor.

Hükmün ayrıntıları sektörde endişeye neden oldu. Kullanılan tam taslak, düzenlemenin uygulamada NFT piyasasının büyük kısmını kapsayıp kapsamadığını belirleyebilir. Metinde, belirli bir varlığın düzenlenip düzenlenmeyeceğini düşünürken, ulusal ve AB düzenleyicileri ‘söz konusu varlığın özelliklerinin kullanıcılar tarafından atanmasını değil, niteliğini belirlemesi gereken bir form üzerinde bir yaklaşım benimsemelidir’ deniliyor.

AB Kripto Yasası Sızdı: Bu Altcoin’ler Etkilenebilir!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!