featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Fitch’ten Türkiye için yıl sonu enflasyon tahmini

Fitch’ten Türkiye için yıl sonu enflasyon tahmini

Fitch Ratings bugün yayınladığı raporda, Türkiye’deki sıkı para politikasının etkisiyle enflasyonun ikinci yarıda yavaşlayacağını ve yıl sonunda yüzde 40’a ulaşmasının beklendiğini duyurdu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’deki yerel ve bölgesel yönetimlerin (YBY) faaliyet performansının, ekonomik büyümeyle desteklenen vergi gelirleri sayesinde zorlu ekonomik koşullara karşı direnç göstereceğini öngördü.

Ancak, Fitch, Mart 2024 yerel seçimlerinin ardından beklenen parasal sıkılaştırmanın reel GSYH büyümesini 2024’te yüzde 2,8’e düşüreceğini ve 2025’te yaklaşık yüzde 3 seviyesinde kalmasına neden olacağını belirtti. Bu durumun YBY’lerin faaliyet performansını yavaşlatacağını vurguladı.

Rapora göre, enflasyonun 2024’te yavaşlayarak yıl sonunda yüzde 40’a ulaşması bekleniyor.

Fitch, raporunda şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yüksek enflasyonun (2023: yüzde 64,8, Nisan 2024: yüzde 69,8), beklenen lira değer kaybı ve Ocak 2024’te asgari ücret artışıyla birlikte, Türkiye’deki LRG’lerin faaliyet harcamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceğini öngörüyoruz.

Daha sıkı para politikasıyla birlikte enflasyonun 2024’te yavaşlaması ve yıl sonunda yüzde 40’a ulaşması bekleniyor. Enflasyonun olumsuz etkilerinin, artan vergi gelirleri ve merkezi hükümetten yapılan transferlerle kısmen dengelemesini ve faaliyet dengesinin 2023’teki yüzde 39’dan daha düşük olsa da 2027’ye kadar ortalama yüzde 29 olmasını bekliyoruz.

Yerel seçimler öncesinde büyükşehir belediyelerinin planlanan yatırımlarını orta vadede azaltmasını bekliyoruz. Bu, harcama oynaklığını azaltmaya yardımcı olacaktır. Ancak, yüksek yurt içi faiz oranları ve kısa vadeli lira borçları, yeni borçlanma maliyetlerinin 2023’teki yüzde 25’ten 2024’te yüzde 50’nin üzerine çıkmasına neden olacak, bu da altyapı yatırımlarını finanse etmeyi daha da zorlaştıracaktır.

Beklenen TL değer kaybı (2024 sonu itibariyle USD/TRY 38), LRG’lerin borçlarını olumsuz etkileyecek. Zira, borçlarının %60’ından fazlası döviz cinsine endeksli. Ancak, 2023-2027 dönemi için reyting senaryosuna göre, tahmin edilen dirençli işletme performansıyla desteklenen gelecekteki döviz kuru değer kaybına karşı yeterli bir tampon olduğunu ve bunun reytingleri sabit tutmasını bekliyoruz.”

Fitch’ten Türkiye için yıl sonu enflasyon tahmini
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!