featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Fahiş fiyat artışına 1 milyon TL ceza

Fahiş fiyat artışına 1 milyon TL ceza

Fahiş fiyat artışı ve stokçulukla mücadele kapsamında alınan önlemler sıkılaşıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenleme ile 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar ceza uygulanacak.

Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler, satış fiyatlarını keyfi şekilde artıramayacaklar. Aksi takdirde, her bir ihlal için ciddi idari para cezalarıyla karşı karşıya kalacaklar.

Ticaret Bakanlığı’nın yetkisi altında, yıl içinde defalarca hükme aykırı hareket eden işletmelerin faaliyetleri geçici olarak durdurulabilecek. Ayrıca, “ceza hükümleri” artık “yaptırım hükümleri” olarak anılacak. Mal ve hizmetlerin zamanında teslim edilmemesi veya monte edilmemesi durumunda ise yüzde 10’a kadar idari para cezası uygulanacak.

Satış sonrası hizmetlerde de düzenlemeler getiriliyor. Üretici ve ithalatçılar, belirli koşulları yerine getirmezlerse ciddi para cezalarıyla karşılaşacaklar. Özellikle, satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi almayan veya Ticaret Bakanlığı sistemine kayıt yapmayan işletmelere yüksek miktarda idari para cezası uygulanacak.

İnternet üzerinden gerçekleşen ihlallerde, Reklam Kurulu, içeriğin kaldırılması için gerekli adımları atmaya yetkili olacak. İçeriğin 24 saat içinde kaldırılmaması durumunda ise erişim engellenebilecek.

Fahiş fiyat artışına 1 milyon TL ceza
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!