featured

Enflasyon verileri ne zaman açıklanacak? Ekonomistlerin beklenti anketi sonuçlandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ayın ilk haftası bir önceki aya yönelik enflasyon verilini kamuoyuyla birlikte paylaşıyor. Enflasyon verisi aynı zamanda emekli ve memur zam oranının belirlenmesinde etkili olacak. Peki, enflasyon verileri ne zaman açıklanıyor?

ENFLASYON ORANI NE ZAMAN DUYURULACAK?

Kasım ayı enflasyon oranı 5 Aralık Pazartesi günü saat 10.00’da duyurulacak.

Enflasyon Beklenti Anketi sonuçlandı

TÜİK tarafından 5 Aralık Pazartesi günü duyurulacak kasım ayı enflasyon verilerine yönelik beklenti anketi, 17 ekonomistin katılımıyla birlikte sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin kasım ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 3,10 olarak kayıtlara geçti. Ankete katılan ekonomistlerin kasım ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 1,90 ve en yüksek yüzde 3,82 aralığında bulundu.

Ekonomistlerin kasım ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 3,10) göre bir önceki ay yüzde 85,51 olan yıllık enflasyonun yüzde 84,78’e düşeceği hesaplanıyor.

Tüketici Fiyat Endeksi, ekim ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 3,54 artış göstermişti. Diğer yandan, ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 73,12’den yüzde 70,18’e düştü.

Enflasyon verileri ne zaman açıklanacak? Ekonomistlerin beklenti anketi sonuçlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!