featured

2023 Haziran – Sanayi üretimi artış gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, sanayi üretimi yıllık bazda %0,6 artış gösterdi. 2015 yılına referansla yapılan değerlendirmede ise, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi %11,6 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi %2,1 artış gösterdi. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü ise %3,4 oranında geriledi.

Aylık bazda değerlendirildiğinde ise, sanayi üretimi %1,6 artış kaydetti. Madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %4,2 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi %2,3 artış gösterdi. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü ise %2,1 oranında geriledi.

Bu veriler, Türkiye’nin sanayi sektöründeki performansını yansıtmaktadır. Madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yaşanan düşüş, imalat sanayi sektöründeki artışla biraz dengelemiş olsa da, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme sektörünün gerilemesi dikkat çekmektedir. İmalat sanayi sektöründeki artış ise üretimdeki canlanmanın bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
2023 Haziran – Sanayi üretimi artış gösterdi
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!