featured

03/12/2022 7 başlıkla birlikte bu hafta nasıl geçti?

1- Dış ticaret açığı Ekim ayında arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ekim ayına ilişkin dış ticaret verilerine göre, dış ticaret açığı bir önceki senenin aynı ayına kıyasla yüzde 421,7 artarak 1 milyar 509 milyon dolardan, 7 milyar 874 milyon dolara çıktı. İhracat artışındaki yavaşlama dikkat çekti. 10 aylık açık 91 milyar doları aştı.

2- Türkiye ekonomisi 9 çeyrek sonra daraldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 3. çeyreğe yönelik milli gelir istatistiklerini yayımladı. Buna göre Türkiye ekonomisi çeyreklik bazda yüzde 0,1 daralırken yıllık bazda yüzde 3,9 büyüdü. Böylelikle ekonomi 9 çeyrek sonra daraldı.

3- Çin’de Kovid tedbirlerinde yumuşama sinyali

Çin’de ekonomik aktivite üstünde etkili olan ve sosyal huzursuzluk yaratan sıkı Kovid tedbirlerinde gevşemeye gidileceği sinyalleri geliyor. Tedbirlerin uygulanmasından sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan mücadelede yeni bir aşamaya girildiğini ifade edilirken dinamik sıfır vaka stratejisine vurgu yapmadı.

4- AB, Rus petrolüne tavan fiyatta anlaştı

Son günlerde petrol piyasasının yakından takip ettiği Rus petrolüne fiyat tavanı konusunda AB içinde anlaşma sağlandı .AB ülkeleri Rus petrolüne 60 dolarlık tavan fiyat uygulanmasını kararlaştırdı. Rus petrolüne 60 dolar tavan fiyata ilave olarak yeni bir fiyat sınırlama mekanizması kurulması da söz konusu olacak.

5- Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari ücret ve EYT toplantısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün akşam saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüşecek. Görüşmede asgari ücret ve EYT konuları ele alınacak.

6- Powell, faiz artırımındaki yavaşlama için tarih verdi

ABD Merkez Bankası Başkanı (Fed) Başkanı Jerome Powell, faiz artırımında yavaşlamanın Aralık ayında başlayabileceğini ifade etti.

7- Fed, Bej Kitap’ta ekonomik görünümdeki karamsarlığa dikkat çekti

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 12 bölgesel şubesinden gelen analizlerle hazırlanan Bej Kitap raporunda, ABD şirketlerinin ekonomik görünüm konusunda daha karamsar olduğu ifade edildi.

03/12/2022 7 başlıkla birlikte bu hafta nasıl geçti?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!