featured

Meteoroloji uyardı : Yeni haftada kar yağışı bekleniyor mu?

Hava durumu raporlarına göre, yeni haftaya girişimiz soğuk hava ve yağışlı koşullarla karşılanıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemiz genelinde sıcaklıkların düşmesi ve kar yağışının etkisi altında bir haftaya hazırlanıyoruz.

Hafta sonu boyunca gerçekleşen sıcaklık düşüşü, birçok şehrimizde kar yağışına neden oldu. Meteoroloji, bugün için 8 il için turuncu, 12 il için sarı kodlu uyarıda bulundu ve hava durumunun dikkatle takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son değerlendirmelerine göre, ülkemizin genelinin çok bulutlu olduğu belirtiliyor. İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Çankırı, Şanlıurfa çevreleri ve Ankara’nın kuzey kesimlerinde yağışlı hava bekleniyor.

Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, yüksek kesimlerde ise karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması öngörülüyor. Özellikle Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Ordu ve Düzce çevrelerinde kuvvetli, bazı bölgelerde ise çok kuvvetli ve şiddetli yağışlar bekleniyor.

Hava sıcaklıklarının genellikle azalacağı, kuzey, iç ve batı bölgelerde mevsim normallerinin altına düşeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın ise kuzey ve kuzeybatı yönlerden orta, yer yer kuvvetli eseceği, özellikle Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kısa süreli fırtına bekleniyor.

MGM’nin 5 günlük hava tahmin raporuna göre, sarı kodlu uyarı verilen iller arasında Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Bitlis, Elazığ, Erzurum, Mersin, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Muş ve Sinop bulunuyor. Turuncu kodlu uyarı verilen iller ise Artvin, Bingöl, Erzincan, Hakkari, Kastamonu, Rize, Tunceli ve Şırnak olarak açıklandı.

Mevsim normalleri altında seyreden hava sıcaklıklarının doğu kesimlerde devam edeceği, ancak batı kesimlerden itibaren kuzey, iç ve batı kesimlerde artarak hafta sonuna kadar mevsim normallerine yaklaşacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle, hava durumu koşullarını dikkatlice takip etmek ve gerekli tedbirleri almak önemli olacaktır.

Meteoroloji uyardı : Yeni haftada kar yağışı bekleniyor mu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!