featured
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. META’ya 335,7 milyon lira idari para cezası

META’ya 335,7 milyon lira idari para cezası

Rekabet Kurulu, META’nın Türkiye’deki Threads kullanıcılarının profillerini devre dışı bırakarak uygulamayı sonlandırması üzerine, önceki tedbir kararında verilen günlük para cezasının kaldırılması ve yerine 335 milyon 730 bin 707 lira 20 kuruş idari para cezası uygulanması kararını verdi.

Rekabet Kurulu’nun açıklamasına göre; Threads uygulamasına giriş için Instagram hesabı gerekliliği ve Threads hesabının kaldırılması için Instagram hesabının da silinmesi şartının zorunlu tutulmasıyla ilgili şikayetler üzerine META hakkında ön araştırma başlatıldı. Yapılan ön araştırmada, META’nın veri birleştirme politikalarının incelenmesi sonucunda, Instagram hesaplarından toplanan verilerin Threads hesaplarına aktarılması ve Threads üzerinden toplanan verilerin diğer META ürünlerinde kullanılmasıyla ilgili endişeler doğduğu tespit edildi. Bu nedenle, META hakkında 23 Kasım 2023 tarihinde resmi bir soruşturma başlatıldı.

Kurul’un incelemesi, META’nın uzun süreli faaliyetleri sonucunda geniş ve detaylı bir veri birikimine sahip olduğunu, bu durumun reklamverenler için META hizmetlerini cazip hale getirdiğini ve rakiplerin rekabet gücünü azalttığını ortaya koydu. Ayrıca, META’nın faaliyetlerinin pazarda giriş engeli oluşturduğu ve dijital pazarlardaki rekabet ortamını olumsuz etkilediği değerlendirildi. Bu çerçevede, Instagram ve Threads arasındaki veri birleştirme davranışının geçici olarak engellenmesine karar verildi. Tedbirin gereği yerine getirilene kadar günlük 4 milyon 796 bin 152,96 lira idari para cezası uygulanacak.

META, tedbir kararına uymak için Avrupa Birliği’nde kullanıcılara sunulan ‘profilsiz kullanım’ önerisini Türkiye’de de uygulama teklifinde bulundu, ancak bu öneri kabul edilmedi. META, kullanıcı verilerinin birleştirilmesi uygulamasını sonlandırmak için yeni bir çözüm önerisi sunmadı. Bunun üzerine, 30 Nisan 2024 tarihi itibarıyla Türkiye’deki tüm Threads kullanıcılarının profillerini devre dışı bıraktı. Kurul, Threads’in faaliyetlerini durdurmasının tedbir kararına uygun olduğuna karar vererek, günlük para cezasını kaldırdı ve 335 milyon 730 bin 707 lira 20 kuruş idari para cezası uygulanmasına hükmetti.

META’ya 335,7 milyon lira idari para cezası
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!