featured
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu : Özel sektör ve memurlara bayramda kaç gün tatil?

Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu : Özel sektör ve memurlara bayramda kaç gün tatil?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı tatilinin kamu çalışanları için 9 gün olacağını duyurdu. Erdoğan, toplantı sonrasında kameraların karşısına geçerek bayram tatili süresine ilişkin detayları paylaştı.

Kurban Bayramı tatil süresine ilişkin alınan kararlar kamuoyu ile paylaşıldı. Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte, çalışanlar, aileler ve öğrenciler tatil planlamalarına başladı. Kurban Bayramı, Haziran ayının üçüncü haftasına denk gelmesi sebebiyle, tatil süresi büyük önem taşıyor. Kamu kurumları, bayram boyunca kapalı olacak. Bu kapsamda, belediyeler, valilikler, muhtarlıklar, kaymakamlıklar, noterler, sağlık ocakları, bankalar ve borsa hizmet vermemek için kapanacak. Bayram tatili, Pazar günü başlayacak ve Çarşamba günü sona erecek. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi, kamu çalışanları için bayram sonrası iki gün de idari izin kapsamına alındı, böylelikle toplam tatil süresi 9 güne çıkarıldı.

Özel sektör çalışanları için ise bu durum idari izinle doğrudan ilgili değil. İdari izin sadece devlet memurlarını kapsıyor. Ancak, idari izin ilan edilirse, özel sektör çalışanları da 9 günlük bir bayram tatiline sahip olacaklar.

Bayram tatilinin hangi günler arasında olduğu da netlik kazandı. Kurban Bayramı’nda arefe günü 15 Haziran Cumartesi’ye, bayramın birinci günü ise 16 Haziran Pazar’a denk geliyor. Bayramın son günü ise 19 Haziran Çarşamba. Bayram sonrası ise Perşembe ve Cuma günleri de tatil olarak belirlendi.

Kurban Bayramı tatili süresince resmi kurumlar tamamen kapalı olacak. Kamu bankaları, noterler, kaymakamlıklar, valilikler, belediyeler gibi kurumlar hizmet vermeyecek. Ayrıca, özel bankalar ve borsa faaliyetlerine ara verecekler. Hastaneler acil servisler dışında diğer bölümleri kapalı olacak, eczaneler ise nöbet düzenine göre hizmet verecekler. Okullar ise yaz tatilinde olduklarından öğrenciler ek bir tatil yapamayacaklar.

Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu : Özel sektör ve memurlara bayramda kaç gün tatil?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!