featured

Konut ve araç satışında yeni dönem başladı

Bugün yürürlüğe giren yeni sahte ilan tedbirleri, taşınmaz ve ikinci el araç satışlarında önemli değişikliklere neden oluyor. Ticaret Bakanlığı, sahte ilanlarla spekülatif fiyat oluşumlarını engellemek amacıyla ilan yasağını getiriyor.

31 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile taşınmaz ticareti ve ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti ile ilgili yönetmeliklerde önemli değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler, ilan sitelerinde sahte hesaplar aracılığıyla ilan vermenin önüne geçmeyi hedefliyor.

Yeni düzenlemeye göre, artık kişinin kendisine, eşine, birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ait olmayan veya sahibi tarafından yetkilendirilmeyen taşınmaz veya taşıtların ilanları 1 Kasım’dan itibaren yasaklanacak.

Ancak emlak komisyoncuları ve oto galericiler, sahip oldukları yetki belgeleriyle ilan vererek, satışına yetkili oldukları taşıtı veya taşınmazı ilana koyabilecekler.

Ayrıca, ilan sitelerine getirilen yükümlülük ile ikinci el taşıt veya taşınmaz ilanlarının yayımlanmadan önce yetkililik doğrulaması yapılması gerekiyor. Bu sayede sahte ilanlarının ve bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Düzenlemelere uymayanlar için her bir ihlal için 10 bin ila 100 bin lira arasında idari para cezaları uygulanacak. Bu yeni düzenlemeler, tüketicilerin mağduriyetini azaltmayı ve piyasada spekülatif fiyat artışlarını engellemeyi hedefliyor.

Konut ve araç satışında yeni dönem başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!