featured

Bedava doğalgaz uygulaması ne zaman bitecek? Ücretsiz doğalgaz indirimi için son tarih ne zaman?

Doğalgaz tüketimi ve ücretsiz doğalgaz uygulamasının sona erme tarihi, soğuk havaların gelmesiyle birlikte vatandaşlar arasında merak konusu haline geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararname, konutlarda bir yıllık süre zarfında 25 metreküpe kadar olan doğalgaz tüketiminin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacağını belirtiyor. Peki, ücretsiz doğalgaz uygulamasının bitiş tarihi ne zaman?

Kararnamede belirtilen bilgilere göre, konut, ibadethane ve cem evi abonelerinin 24 Nisan-31 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki ilk fatura tahakkukları kapsamındaki sistem kullanım bedelleri ile 1 Mayıs 2024’e kadar tahakkuk edecek sonraki faturalarda 25 standart metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimine ilişkin sistem kullanım bedelleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenecek. Bu kapsamda, 25 metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimi 1 Mayıs 2024 tarihine kadar ücretsiz olacak.

Vatandaşlar, bu süre zarfında konutlarında kullanacakları 25 metreküpe kadar olan doğalgaz için herhangi bir ücret ödemeyecekler. Türkiye ortalamasına göre hesaplandığında, bir yıl boyunca 25 metreküplük doğalgazın ücretsiz olması, vatandaşların aylık 151.75 lira tasarruf etmelerini sağlayacak. Toplamda ise bir yıllık dönemde ücretsiz doğalgaz bedeli bin 821 lira olacak.

Bedava doğalgaz uygulaması ne zaman bitecek? Ücretsiz doğalgaz indirimi için son tarih ne zaman?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!