featured

ÖTV matrah düzenlemesi hangi otomobilleri etkiliyor? ÖTV düzenlemesi tüm araçlara gelecek mi? Elektrikli araçlar için yeni ÖTV düzenlemesi

Elektrikli araçlarda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi yapıldı. Yapılan düzenleme ile birlikte, yüzde 10 ÖTV oranına tabi olan elektrikli araçlar için matrah eşiği 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya çıkarıldı. Bu değişiklikle birlikte, motor gücü 160KW’yı aşmayan elektrikli otomobillerde %10’luk matrah diliminin üst limiti %16 artırılarak 1.450.000 TL’ye çıkarıldı. Ancak, 160KW üzeri araçlarda ÖTV matrahında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Ülkemizde satışa sunulan 16 otomobil markasının 29 elektrikli modeli %10’luk ÖTV baremi içerisinde bulunuyor. Vergi matrah artışının, aracın vergi öncesi fiyatını belirleyen baremin üst limitini yükseltmesi nedeniyle, bazı üst düzey modellerde fiyat düşüşleri bekleniyor. Özellikle, Hyundai Ioniq 5 4X2 125KW ve Mercedes EQA 4X2 gibi modeller, %10’luk dilime düşerek vergi matrah artışı kaynaklı %15-20 civarı fiyat düşüşleri yaşayabilir.

Elektrikli otomobil fiyatları ülkemizde genel olarak 950.000 TL’den başlıyor ve çoğunlukla Crossover, SUV ve Hatchback modellerden oluşuyor. 2023 yılı için öngörülen ek bütçe ile hedeflenen ÖTV geliri, elektrikli araçların piyasadaki payındaki artış nedeniyle 10. ay itibarıyla hedeflenen seviyeye ulaşmış durumda.

ÖTV matrah düzenlemesi hangi otomobilleri etkiliyor? ÖTV düzenlemesi tüm araçlara gelecek mi? Elektrikli araçlar için yeni ÖTV düzenlemesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!