featured

Araç sahipleri dikkat : Araç muayene ücretlerine zam geliyor mu?

Araç muayenesi yaptırmayan milyonlarca yurttaşı ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Araç muayene ücretlerine yönelik yapılan zam iddiaları son buldu. TÜVTÜRK, bu konuda net bir açıklama yaptı.

TÜVTÜRK tarafından yapılan açıklamada, son günlerde medyada dolaşan araç muayene ücretlerine yüzde 60 zam yapılacağına dair asılsız haberlere açıklık getirildi. Araç muayene ücretleri, Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. maddesine göre her yıl Ekim ayı sonunda yeniden değerleme artış oranlarına bağlı olarak belirleniyor.

1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, araç muayene ücretleri araç sınıflarına göre aşağıdaki gibi güncellendi:

  • Traktör ve Motosikletler için KDV hariç 488 TL.
  • Otomobil, Minibüs, Kamyonet vb. hafif vasıtalar için KDV hariç 958 TL.
  • Otobüs, Kamyon, Çekici vb. ağır vasıtalar için KDV hariç 1.295 TL.

Bu ücretlerin %50’si ve gecikme ücretleri ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılmaktadır. TÜVTÜRK, bu ücretleri belirleme konusunda yetkiye sahip değildir. 2024 yılı için geçerli olacak araç muayene ücretleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeniden değerleme oranı doğrultusunda düzenlenecektir. Dolayısıyla, 1 Ocak 2024 tarihine kadar mevcut ücretler aynen geçerliliğini sürdürecektir.

Araç sahipleri dikkat : Araç muayene ücretlerine zam geliyor mu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!