featured

Öğrencilere telefon ve bilgisayar desteği Resmi Gazete’de : Öğrencilere 10 GB ücretsiz internet desteği ne zaman başlıyor?

Yeni karar, “Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz Ve İnternet Desteği Verilmesine İlişkin Karar” başlığıyla Resmi Gazete’de yayımlandı ve 1 Kasım’da yürürlüğe girecek.

Bu karara göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 26 yaşından gün almamış yükseköğretim öğrencileri, açık öğretim öğrencileri hariç, teknolojik cihaz ve internet desteği alabilecekler. Her bir öğrenci, bir kez olmak üzere bu desteklerden faydalanabilecekler.

Teknolojik cihaz desteği, mobil telefonlar ve bilgisayarlar gibi cihazların elektronik fatura üzerinden alınmasıyla sağlanacak. Ancak ikinci el cihazlar bu desteğin kapsamında yer almayacak. Her öğrencinin alabileceği teknolojik cihaz desteği toplamda en fazla 5 bin 500 lira olacak.

Öğrencilere sunulan internet desteği ise aylık en fazla 10 gigabayt olmak üzere 12 ay boyunca ücretsiz olarak verilecek. Bu internet desteği, ilgili öğrencinin adına kayıtlı bir hatla kullanılabilecek.

Önemli bir ayrıntı da şu: Destekten yararlanan öğrenciler, mobil telefon cihazlarını en az 2 tam yıl boyunca sadece bu destek için kullanmak zorunda kalacaklar.

Kararda belirtilen şartlara uymayan veya destekleri usulsüz kullanan öğrenciler için, gecikme zammı oranında faiz eklenerek destek miktarının geri alınması öngörülüyor.

Bu önemli kararın uygulanması için gerekli olan kaynaklar, Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesinden sağlanacak. Uygulamaya yönelik detaylar ise Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Yükseköğretim Kurulu’nun görüşü alınarak Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Öğrencilere telefon ve bilgisayar desteği Resmi Gazete’de : Öğrencilere 10 GB ücretsiz internet desteği ne zaman başlıyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!