featured

Macaristan, Azerbaycan doğal gazının Orta Avrupa’ya ulaştırılmasını destekliyor

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Azerbaycan doğal gazının Macaristan’ın ve Orta Avrupa ülkelerinin enerji güvenliği için önemli rol oynayabileceğini ifade etti.

Szijjarto, başkent Budapeşte’de Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov ile görüştü, ikili daha sonra ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Szijjarto, Azerbaycan doğal gazının Macaristan’ın ve Orta Avrupa bölgesinin enerji güvenliğinde önemli rol oynayabileceğini ancak bunun gerçekleşebilmesi için bölgedeki altyapının geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Enerji güvenliğinin sağlanması için enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi gerektiğini söyleyen Szijjarto, “Yaşanan ağır enerji krizi nedeniyle Avrupa açısından Azerbaycan’ın önemi daha da yükseldi. Çünkü kısa ve orta vadede enerjide çeşitlendirme esas olarak Güney Kafkasya ülkesinde çıkarılan doğal gaz miktarının artırılmasıyla mümkün.” dedi.

Bölgede gerekli altyapı çalışmalarına destek sağlaması adına Macaristan, Bulgaristan, Slovakya ve Romanya’nın Avrupa Birliği (AB) Komisyonuna başvurduğunu aktaran Szijjarto, Azerbaycan’ın 2027’ye kadar Avrupa’ya giden boru hattı kapasitesini iki katına çıkarma niyetini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Ülkesi ve Azerbaycan arasında halihazırda da stratejik bir işbirliği olduğunu dile getiren Szijjarto, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in bu ayki Macaristan ziyaretiyle bu seviyenin öncelikli stratejik işbirliği seviyesine çıkarılacağını ifade etti.

Mikayıl Cabbarov ise görüşmelerde iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin ele alındığını belirterek ülkesinin Macaristan ile tüm alanlarda işbirliği artırmak istediğini belirtti.

Enerji alanındaki işbirliğinin arttırılmasını da desteklediklerini kaydeden Cabbarov, Azerbaycan’ın Macaristan’ın enerji güvenliğine yönelik desteğe hazır olduğunu söyledi.

Ülkesinin Türkiye, Gürcistan, Bulgaristan, Yunanistan ve İtalya’nın enerji tedarikine destek verdiğini aktaran Cabbarov, bu listeye bu sene Romanya’nın da eklendiğini ifade etti.

Macaristan, Azerbaycan doğal gazının Orta Avrupa’ya ulaştırılmasını destekliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!