featured

Fed 25 baz puan faiz artırırsa altın, dolar düşer mi yükselir mi?

Dünya ekonomileri 2022 yılında Rusya’nın Ukrayna’yı işgale kalkışmasıyla büyük bir şok yaşadı. Bu süreçte enflasyonu düşürmek ülkelerin birinci önceliği oldu. Enflasyon verilerinin yüksek geldiği ABD’de Merkez Bankası Fed faiz silahını güçlü şekilde kullandı. 2022 sonunda Fed, faizi 50 baz puan artırarak üst üste 7 kez faiz yükseltmişti. 2023 Ocak ayı faiz kararı piyasalar tarafından beklenirken faizin dolar ve altına nasıl etki edeceği merak ediliyor.

Fed 25 baz puan faiz artırırsa altın, dolar düşer mi yükselir mi?

Fed’den gelecek artırımı gelişmekte olan piyasalarda doların değer kazanmasına neden olur. Ayrıca altın piyasasında da gerilemeye neden olur. Ancak ABD’den gelen enflasyon verilerinin olumlu olması ve faiz artış hızının yavaşlaması piyasalar tarafından olumlu algılandı. Bu durumda dolarda bir miktar gerileme görülebilir. Altının ons kanadında ise değer artışı beklenebilir.

Fed faiz kararını ne zaman açıklayacak?

2023 yılının Şubat ayında Fed ilk faiz kararı için toplanacak. Toplantı 31 Ocak ve 1 Şubat tarihleri arasında olacak. Faiz kararı ise 1 Şubat’ta açıklanacak.

Fed faizi ne kadar yükseltir?

Piyasaların beklentisi 25 baz puan şeklinde. FED Başkanı Powell daha önce yaptığı açıklamada “Gelecek toplantıda daha yavaş bir faiz artırımına gitmek mantıklı görünüyor” demişti. Berenberg ABD, Amerika, Asya Başekonomisti Mickey Levy Fed’in 25 baz puanlık bir artışa gideceği görüşünde. Levy faiz artırımlarının sona gelinemdiğini de ekledi. Commerzbank ABD Fed Ekonomisti Bernd Weidensteiner, Fed’in politika faizini 25 baz puan artıracağını ifade etti. Weidensteiner, faiz oranlarında tepe noktasının çok uzak olmadığını dile getirdi.

2023 Fed faiz toplantı tarihleri

Ocak/Şubat: 31-1

Mart: 21-22

Mayıs: 2-3

Haziran: 13-14

Temmuz: 25-26

Eylül: 19-20

Ekim/Kasım: 31-1

Aralık: 12-13

Fed 25 baz puan faiz artırırsa altın, dolar düşer mi yükselir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!