featured

Fed Başkanı Powell, resesyonun “kesinlikle bir olasılık” olduğunu söyledi

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ülke ekonomisinde resesyonun “kesinlikle bir olasılık” olduğunu belirtti.

Powell, ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi üyelerinin enflasyon ve resesyona dair sorularını cevapladı.

Faiz oranlarının hızla yükseltilmesinin ülke ekonomisini resesyona sürükleyip sürüklemeyeceğine dair bir soru üzerine Powell, “Kesinlikle bir olasılık. Bu bizim hedeflediğimiz bir sonuç değil ama kesinlikle bir olasılık.” diye belirtti.

Powell, son birkaç ayda dünyada yaşananların bankanın yüzde 2’lik enflasyon hedefini gerçekleştirmesini zorlaştırdığını söyledi.

Ekonominin güçlü, tüketiciler ile işletmelerin iyi durumda olduğunu ifade eden Powell, “Şu anda bir resesyon olasılığını özellikle yüksek görmüyorum.” şeklinde konuştu.

Powell, yükselen enflasyona karşı 100 baz puanlık faiz artışının masada olup olmadığına yönelik bir soru üstüne ise “Hiçbir amaç için masadan bir şeyi kaldırmayacağım.” cevabını verdi.

Fed’in fiyat istikrarını tekrar sağlamak adına gerekli adımları atacağını belirten Powell, enflasyonun düştüğüne yönelik ikna edici kanıtlara ihtiyaçlarının olduğunu belirtti.

Powell, yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesine izin vermenin ekonomi için resesyondan daha acı verici olabileceğini ifade ederek, “Bu görevde başarısız olamayız.” dedi.

ABD’de enflasyonun son 18 ayda yükseldiği göz önüne alındığında Ukrayna’daki savaşın ABD’deki enflasyonun birincil itici gücü olup olmadığına yönelik bir soru üzerine Powell, “Ukrayna’daki savaş çıkmadan önce enflasyon kesinlikle yüksekti.” şeklinde konuştu.

Powell, yükselen petrol fiyatlarına yönelik bir soruya ise “Petrol fiyatları konusunda yapabileceğimiz hiçbir şey yok.” cevabını verdi. Petrol fiyatlarının küresel düzeyde belirlendiğini kaydeden Powell, bunları etkileyecek araçlara sahip olmadıklarını aktardı.

Son enflasyon göstergelerinin Fed’in faiz artırımlarını hızlandırması gerektiğini gösterdiğini ifade eden Powell, politika faizi oranlarının hala nispeten düşük olduğunu, daha nötr bir düzeye çıkmasını istediklerini kaydetti.

Powell, faiz artırımlarının konut fiyatları üzerinde hızlı bir etkisinin olması gerektiğine değinerek, konut piyasasında yavaşlama görüldüğünü ifade etti.

Fed Başkanı Powell, resesyonun “kesinlikle bir olasılık” olduğunu söyledi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!