featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Merkez Bankası faiz beklentisi ne yönde? 2024 TCMB mayıs ayı faiz kararı

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Merkez Bankası faiz beklentisi ne yönde? 2024 TCMB mayıs ayı faiz kararı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), 23 Mayıs Perşembe günü politika faizine ilişkin kararını duyuracak. Bir önceki toplantıda politika faizi yüzde 50 seviyesinde sabit bırakılmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında toplanacak. Toplantı sonrası faiz kararı aynı gün saat 14.00’te açıklanacak.

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi yüzde 50 seviyesinde tutulmuştu ve bu toplantıda da faizin sabit bırakılması bekleniyor.

Ekonomistlerin büyük çoğunluğu, politika faizinin bu toplantıda da yüzde 50’de sabit kalacağını öngörüyor. Medyan değeri üzerinden yapılan hesaplamalar, yıl sonu politika faizi beklentisinin yüzde 45 seviyesinde olduğunu gösteriyor. Yıl sonu beklentileri arasında 2 ekonomist faizin yüzde 50, 1 ekonomist yüzde 47,5, 5 ekonomist yüzde 45 ve 2 ekonomist yüzde 40 olacağını tahmin ediyor.

TCMB’nin piyasa katılımcıları anketine göre, cari ay ve önümüzdeki üç ay için politika faizi beklentisi yüzde 50 olarak belirlendi. Ancak, 12 ay sonrası için politika faizi beklentisi yüzde 38,18’den yüzde 37,11’e geriledi.

Sonuç olarak, Merkez Bankası’nın 23 Mayıs’ta yapacağı açıklama, piyasalar tarafından yakından takip edilecek ve ekonomistlerin büyük kısmı faizin sabit tutulmasını bekliyor.

Bu gelişmeler ışığında, TCMB’nin faiz politikası üzerindeki kararları ve geleceğe yönelik öngörüleri ekonomiyi yönlendirmeye devam edecek.

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Merkez Bankası faiz beklentisi ne yönde? 2024 TCMB mayıs ayı faiz kararı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!