featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Mecliste bu hafta kripto para yasası görüşülecek

Mecliste bu hafta kripto para yasası görüşülecek

TBMM Genel Kurulu’nun bu haftaki gündeminde farklı konular öne çıkıyor. Öncelikle, fahiş fiyat artışı ve stokçuluğa karşı alınacak önlemleri öngören kanun teklifinin görüşmeleri devam edecek. Bu teklifin kabul edilmesiyle, lisanslı depoculuk hizmetlerinde ücretlerin belirlenmesi ve mevzuata aykırı davranan işletmelere yönelik idari para cezalarının artırılması öngörülüyor.

Ayrıca, geçen hafta Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu Teklifi de Genel Kurul’da ele alınacak. Bu teklifin yanı sıra, Türkiye ile Ukrayna arasında Serbest Ticaret Anlaşması’nın Onaylanması ve uluslararası anlaşmalara ilişkin diğer 16 kanun teklifi de Dışişleri Komisyonu tarafından görüşülecek.

Diğer bir önemli konu ise kripto varlıklarla ilgili 19 maddelik kanun teklifinin Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerinin bu hafta başlaması olacak. Bu teklifin amacı, kripto varlıklarla ilgili tanımlamaları yapmak, Sermaye Piyasası Kurulu’nun denetim ve izinlerini düzenlemek ve teknik altyapı konusunda TÜBİTAK’ın rolünü belirlemek.

Ayrıca, İliç Maden Kazası’nı araştırmak üzere kurulan komisyonun toplantısı da bu hafta yapılacak. Perşembe günü toplanacak olan komisyon, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden akademisyenlerin görüşlerini dinleyecek.

Haftanın diğer önemli etkinlikleri arasında Salı ve Çarşamba günleri Meclis’te grup toplantılarının yapılması da bulunuyor.

Mecliste bu hafta kripto para yasası görüşülecek
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!