featured

Fitch, Türkiye’nin not görünümünü yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak onaylarken, not görünümünü yakın gelecekteki “negatif” beklentiden “durağan” bir pozisyona revize etti.

Fitch, Türkiye’nin kredi notu hakkında yapmış olduğu açıklamada şu detayları paylaştı:

Bu görünüm değişikliği, kısa vadeli makro-finansal istikrar risklerinin azalması ve ödemeler dengesindeki baskıların daha geleneksel ve tutarlı bir politika karışımı ile hafiflemesiyle açıklanabilir.

Fitch, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faiz oranını 2023 yılının sonuna kadar %35’e yükselteceğini tahmin ediyor ve bu oranın 2024’te de aynı seviyede kalmasını bekliyor.

Ayrıca, Fitch raporunda, “Para politikasının gelecekteki sıkılaştırma hızı ve süresi konusunda yüksek bir belirsizlik bulunmaktadır” ifadesine yer verildi. Açıklamada, “Siyasi nedenlerden kaynaklanan bazı belirsizlikler, enflasyonla mücadele politikalarının etkinliği ve sürekliliği konusunda hala devam etmektedir” denildi.

Fitch, Brüt uluslararası rezervlerin Mayıs ayından bu yana belirgin bir toparlanma gösterdiğini belirtirken, bu rezervlerin 2023 sonuna kadar 115 milyar ABD dolarına ulaşacağını öngördü. Fitch aynı zamanda, rezervlerin 2024’te de nispeten istikrarlı bir seviyede kalmasını beklediğini bildirdi.

Kuruluş, Türkiye’nin 2023 yılında ekonomik büyüme oranının %4,3 olmasını beklerken, bu oranın 2024’e doğru %3’e düşebileceğini tahmin etti.

Fitch, enflasyon konusunda da görüş bildirdi ve “2023’te enflasyonun yıl boyunca ortalama %51,9 ile sonunda %65’e ulaşmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Fitch, Türkiye’nin not görünümünü yükseltti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!