featured

Teşvik aldığı iddia edilmişti : Europen yalanladı

Europen Endüstri (EUREN), güneş enerjisi camlarına yönelik yatırım ile ilgili basın ve sosyal medyada dolaşan haberleri reddetti. Şirket, bölgesel yatırım teşvik belgesini aldıklarını ve bu teşviklerin yatırımın devam etmesi şartıyla verildiğini açıkladı. Yatırım teşviklerinin nakit ödeme içermediğini vurguladı.

Europen Endüstri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (EUREN) tarafından KAP üzerinden yapılan açıklama şöyle: “Şirketimizin güneş enerjisi camları yatırımıyla ilgili olarak asılsız ve iftira niteliğinde haberlerin basında ve sosyal medyada yer aldığını gözlemliyoruz. Konu hakkında açıklama yapma gereği duyduk. 24 Mart 2023 tarihli KAP duyurusunda, bölgesel yatırım teşvik belgesinin onaylandığı ve yatırımın toplam bedelinin 1.035.000.000 TL olduğu, teşvik miktarının bu rakama dahil olmadığı açıkça ifade edilmiştir. Ayrıca, yatırım teşvikleri vergi indirimleri ve SGK işveren payı teşviklerini içerir, ancak bunları alabilmek için yatırımın gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Hiçbir yatırım teşviğinde nakit ödeme bulunmamaktadır. 550789 numaralı yatırım teşvik belgemizin alındığı tarih 24 Mart 2023’tür. Bu bilgilere resmi bakanlık internet sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir. Bu tarihte Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın İdris Nebi Hatipoğlu milletvekili değildir. Yatırımımız, stratejik yatırım teşvik belgesi kriterlerini karşıladığı için, 24 Mart 2023 tarihindeki KAP açıklamamızda belirtildiği gibi bölgesel teşvik belgesinin stratejik yatırım teşvik belgesine dönüştürülmesi başvurusu yapılmıştır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 8 Kasım 2023 tarihinde yapılan açıklamada, yatırımımızın ithalatı önleyici nitelikte olduğu, üretilecek ürünün son bir yılda ithalatının 50 milyon USD’den fazla olduğu ve yatırım miktarının 50 milyon TL’nin üzerinde olduğu belirtilmiştir. 60 yıllık geçmişimizle, sürekli olarak ülkemize katma değer sağlayan, 1.700 kişiye istihdam oluşturan ve ihraç ettiği ürün kategorisinde lider konumda olan şirketimiz, gelecekte de ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam edecektir. Asılsız haber ve iftira içeren içeriklerle ilgili yasal süreçler takip edilecektir.”

Europen Endüstri (EUREN) hisse fiyatı şu an 17,74 TL’dir ve son 24 saatlik işlem hacmi 387.916.358,00 TL olarak kaydedilmiştir. EUREN hissesi bugün yüzde 1,66 artış gösterirken, haftalık kazanç yüzde 18,12 olmuş, aylık kayıp ise yüzde 11,62 seviyesine ulaşmıştır. Son bir yılda EUREN yatırımcısına yüzde 45,21 getiri sağlamıştır.

Teşvik aldığı iddia edilmişti : Europen yalanladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!