featured

Holding’den birleşme kararı : Yüzde 336 kazandırdı

Derlüks Yatırım Holding (DERHL), %100 bağlı ortaklığı olan Emiliano Zapata Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile %45 iştiraki bulunan Toprak Yenilenebilir Enerji Sanayi Ticaret A.Ş.’nin birleşmesi hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) önemli bir açıklama yaptı. Şirket, bu birleşme kararını, 30 Eylül 2023 tarihli mali verileri temel alarak almıştır.

Derlüks Yatırım Holding, Toprak Enerji’ye ait enerji üretim tesislerini Emiliano Zapata bünyesine dahil ederek finansal açıdan daha güçlü bir yapı oluşturmayı hedefliyor. Bu birleşme, her iki şirketin sektörel dinamiklerine göre oluşan farklı nakit akış yapılarını tek bir çatı altında birleştirerek yönetim ve operasyonel açıdan sinerji yaratmayı amaçlamaktadır.

Ayrıca, bu birleşme sayesinde Emiliano Zapata, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimine odaklanarak, ihracatta karbon vergisi uygulamaları karşısında avantajlı bir konuma gelecektir.

Derlüks Yatırım Holding’ın açıklaması şu şekildedir: “Şirketimiz yönetim kurulu tarafından, %100 bağlı ortaklığımız Emiliano Zapata Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile %45 iştirakimiz konumunda bulunan Toprak Yenilenebilir Enerji Sanayi Ticaret A.Ş.’nin 30 Eylül 2023 tarihli mali verileri baz alınarak Emiliano Zapata Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. bünyesinde birleştirilmesi çalışmalarına başlanmasına karar verilmiştir.

Bu birleşme sonucunda Toprak Enerji’ye ait enerji üretim tesislerinin bağlı ortaklığımız vasıtası ile Şirketimiz finansal tablolarında konsolide edilerek ilgili malvarlıklarının Şirketimiz kontrolünde ve tek bir idari merkezden yönetilmesinin sağlanması, Emiliano Zapata ile Toprak Enerji’nin kendi sektörel dinamiklerine göre oluşan farklı nakit akış yapılarının tek bir bünyede birleştirilerek finansal açıdan daha güçlü bir yapı kurulması amaçlanmaktadır.

İlgili gelişmenin Şirketimiz faaliyet alanlarında sağlayacağı yönetimsel ve operasyonel katkılara ek olarak, gelirlerinin büyük bir bölümü yerli üretim ve ihracata dayalı olan Emiliano Zapata’nın, bünyesinde yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi gerçekleştiren bir yapıya dönüştürülmesiyle birlikte önümüzdeki yıllarda başta Avrupa Birliği olmak üzere farklı ülkelerde yürürlüğe girmesi planlanan ihracatta karbon vergisi uygulamaları karşısında hazırlıklı ve ihracatta avantajlı bir konuma ulaşması öngörülmektedir.

Kamuoyu ve yatırımcıların bilgisine sunarız.”

Son 24 saat içinde Derlüks Yatırım Holding (DERHL) hissesinin fiyatı 8,7 TL olarak gerçekleşti, işlem hacmi ise 7.042.795,00 TL olarak kaydedildi. DERLUKS DERI SANAYI VE TICARET AS hissesi bu süreçte yüzde 2,59 değer kaybetti. Haftalık kayıp yüzde 4,53 iken aylık kayıp yüzde 7,78 olarak görünüyor. Yıllık verilere bakıldığında ise son bir yılda DERLUKS DERI SANAYI VE TICARET AS hissesi yatırımcısına yüzde 336,87 kazandırdı.

Holding’den birleşme kararı : Yüzde 336 kazandırdı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!