featured

Çiftçilere mazot ve gübre desteği devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci dün Hatay’da katıldığı hasadın akabinde yaptığı açıklamada pamuk üreticisine verilen mazot ve gübre desteğini 3,5 katına yükseltildiğini duyurdu.

Bakan Kirişçi, açıklamsında pamuk üreticisine mevcut fark ödemesi desteğinin 1,10 TL/kg olacağını da ifade etti. Bu yükseliş ile beraber pamuğun kilogramına ortalama 1,65 lira destek sağlanmış oldu.

Bakan Kirişci ayrıyeten hububat üreticilerine de bir destek haberi paylaşarak, “Mazotta 22 lira olan destek 75 lira, gübrede 20 lira olan destek de 46 liraya çıktı. Yani 2021 yılında verdiğimiz desteği 121 lira olarak ödüyoruz ve bu yüzde 188’lik bir artış anlamına geliyor.” diye belirtti.

Çiftçiye 86 milyon lira yeni destek

Bugün de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın bir açıklama paylaşarak çiftçiye 86 milyon lira yeni destek sağlanacağını, bunun mazot desteği olarak kabul edilen 2 milyon lirasının tamamının hibe edileceğini ve tohum desteğinin ise 1.300 ton olacağını, bu desteğin ise çiftçilere yüzde 75 hibe ile aktarılacağını belirtti.

Büyükakın, verilen destekle alakalı olarak, “Çiftçilerimizden tek isteğimiz, bir karış toprağı dahi boş bırakmadan ekmeleri, biçmeleri, üretmeleridir. Yeni desteklerimizin hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.” diye belirtti.

Çiftçilere mazot ve gübre desteği devam ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!