featured

Varlık barışında son gün 30 Haziran

Yurt içinde ve dışında bulunan fakat gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin kanuni defter kayıtlarında bulunmayan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazların milli ekonomiye kazandırılmasını hedefleyen düzenlemeye başvuru için süre azaldı.

Yurt dışındaki varlıklarını 30 Haziran’a kadar Türkiye’deki banka veya aracı kurumlara belirten gerçek ve tüzel kişiler, bunları serbestçe tasarruf edebilecek, vergi dairelerine herhangi bir bildirimde bulunmayacak.

Bildirilen varlıklar sebebiyle hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak.
Bu hükümden yararlanılabilmesi için bildirilen varlıkların 3 ay içinde Türkiye’ye getirilmesi veya ülkedeki banka ya da aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi gerekecek.

Türkiye’de bulunan varlıklar da bildirilebilecek

Uygulamadan Türkiye’de bulunan fakat kanuni defter kayıtlarında bulunmayan varlıkları olan mükellefler de faydalanabilecek.

Gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince sahip olunan ve Türkiye’de bulunan fakat kanuni defter kayıtlarında bulunmayan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazlar da 30 Haziran’a kadar gelir veya kurumlar vergisi tarafından bağlı olunan vergi dairelerine elektronik ortamda bildirilebilecek.

Bildirimlerde TL karşılığı bedeller esas alınacak

Gerek yurt dışında bulunan varlıkların banka veya aracı kurumlara gerekse yurt içinde bulunan varlıkların vergi dairelerine belirtilmesinde, Türk lirası cinsinden para itibari (nominal) değeriyle, altın rayiç bedeliyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz alış kuruyla hesaplanacak.

Menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarından pay senetleri, varsa borsa rayiciyle, borsa rayici yoksa rayiç bedeliyle, bu bedel belirlenemiyorsa alış bedeliyle, alış bedeli de belli değilse itibari (nominal) değeriyle hesaplanarak Türkiye’de değerlendirilebilecek. Bildirimlerde söz konusu varlıkların Türk Lirası karşılığı bedelleri baz alınacak.

Ayrıntılı bilgilere Gelir İdaresi Başkanlığının internet sayfasında “Hızlı Erişim” alanında bulunan Varlık Barışı mikro sitesinden, Başkanlığın doğrulanmış sosyal medya hesaplarından, Vergi İletişim Merkezi’nden (VİMER) yurt içi aramalar adına “189”, yurt dışı aramalar için ise “0090–312-189-1122” numaralı telefon hattından ulaşabiliyor.

Varlık barışında son gün 30 Haziran

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!